REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaZnamy program 33. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Znamy program 33. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

-

Program 33. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce został już ogłoszony. Znajduje się w nim ponad 50 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

33. PFFA otworzy bardzo śmieszna komedia Kingi Dębskiej “Zupa nic” z Kingą Preis, Adamem Woronowiczem, Ewą Wiśniewską (sobota, 6 listopada godz. 8 pm w AMC Village Crossing 18), natomiast filmem oficjalnego zamknięcia będzie dramat Jana P. Matuszyńskiego “Żeby nie było śladów” z Tomaszem Ziętkiem, Sandrą Korzeniak, Agnieszką Grochowską, Robertem Więckiewiczem, Tomaszem Kottem. Film jest tegorocznym polskim kandydatem do Oskara (niedziela, 21 listopada, godz. 3 pm, AMC Village Crossing 18).

REKLAMA

Wśród znakomitych filmów fabularnych warto wymienić obsypany nagrodami film Jana Holoubka “25 lat niewinności”, uznany za najlepszy polski film zeszłego roku “Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, przedpremierowy film Piotra Trzaskalskiego “Na chwilę, na zawsze”, poruszający współczesny dramat “Lokatorka” Michała Otlowskiego, gatunkową komedię/western “Magnezja” Macieja Bochniaka, “Cudak” Anny Kazejak, mającą niedawna premierę na festiwalu w Toronto “Cichą ziemię” – debiut Agnieszki Woszczyńskiej oraz interesujący “Kontrakt” Bruno Brejta.

Z grona wartościowych dokumentów trzeba zwrócić uwagę na premierowe pokazy takich filmów jak: “Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” Rafaela Lewandowskiego, intymny obraz znakomitego polskiego poety, sensacyjny Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” Marcina Gutowskiego, “Krafftówna w krainie czarów” Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, wzruszający “Jutro będzie długi dzień” Pawła Wysoczańskiego, po którym twórca spotka się z publicznością, “Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza” Ksawerego Szczepanika odkrywający tajemnice kariery i życia polskiego mistrza skoku o tyczce, “Gadające głowy” Jana P. Matuszyńskiego nawiązujący do słynnego filmu Krzysztofa Kieślowskiego, czy “Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, który odsłania czarno-białe oblicze PRL-u z wykorzystaniem świetnego materiału archiwalnego.

Gwoździem programu są filmy z niezwyklej serii “Geniusze i marzyciele” o często nieznanych polskich twórcach i wynalazcach, którzy też niejednokrotnie wpływali na losy świata.

Nominowany do Oskara reżyser filmów dokumentalnych Tod Lending weźmie udział w dyskusji po projekcji jego najnowszego filmu “Saul& Ruby. Holocaust Survivers Band” o zespole muzycznym 90-letnich artystów żydowskich pochodzenia polskiego, którzy przeżyli obozy koncentracyjne. Grając koncerty zbierają fundusze na wyjazd do Warszawy, gdzie przed zgromadzonymi tłumami zagrają na Placu Bohaterów Ghetta.

Z filmów animowanych zwraca uwagę nadzwyczajny cykl “Opowieść z Królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego z poznańskiego Studia Filmów Animowanych złożony z pięciu klasycznych już filmów mistrzów polskiej animacji.

Na specjalnym pokazie przedstawiona zostanie odnowiona wersja “Zezowatego szczęścia” z 1960 r. w jubileuszowym roku Andrzeja Munka. Ta jedna z najlepszych polskich komedii z kultową rolą Bogumiła Kobieli została cyfrowo zrekonstruowana po wielu latach prac.

Na życzenie publiczności odbędzie się pokaz dwóch uhonorowanych głównymi nagrodami filmów zeszłorocznej edycji PFFA: fabuły “Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy z Dawidem Ogrodnikiem w roli tytułowej oraz dokumentu “Portret przeszłości 1920” Roberta Wichrowskiego, z niesamowitymi archiwaliami. To film, którego publiczność nie mogła obejrzeć w ub. roku ze względu na zamkniecie kin.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

W sprzedaży są już wszystkie bilety oraz zaproszenia i karnety. Te ostatnie w cenie $85 za 7 filmów (w cenę karnetu nie wchodzą pokazy otwarcia i zamknięcia), jak również seanse specjalne w kinie Centrum Kopernikowskiego). Bilety można zakupić online na oficjalnej stronie festiwalu pffamerica.com lub telefonicznie pod numerem 773-486-9612.

Tegoroczny festiwal odbywać się będzie w trzech głównych kinach: AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter St. przy Central Ave., Skoki), Kopernica Center (5216 W. Lawrence Ave, przy I-94, Chicago), Gellery Theatra (1112 Milwaukee Ave., Chicago). Wszystkie kina posiadają bezpłatny parking.

33. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Star-Tech Glass Inc., Hoteli Hilton, Fundacji Kopernikowskiej, Sowiety for Astr oraz licznych sponsorów indywidualnych i korporacyjnych.

REKLAMA

2116387291 views

REKLAMA

REKLAMA

2116387503 views

REKLAMA

REKLAMA

2118183879 views

REKLAMA

2116387621 views

REKLAMA

2116387708 views

REKLAMA

2116387802 views