REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaZmarła Nancy Wilson, wokalistka śpiewająca R&B, jazz, pop i funk

Zmarła Nancy Wilson, wokalistka śpiewająca R&B, jazz, pop i funk

-

Zmarła Nancy Wilson, zdobywczyni Nagród Grammy, wokalistka śpiewająca wiele gatunków od rhythm and blues’a, gospel i soulu, przez pop, po jazz i funk. Po długiej chorobie artystka zmarła w czwartek w swoim domu w Kalifornii. Miała 81 lat.

Wilson, która w latach 60. zdobyła sławę jako śpiewająca rzewne pieśni o miłości wokalistka, przez większość kariery sprzeciwiała się etykietowaniu jej jako pieśniarki jazzowej, ponieważ mogła poruszać się w wielu gatunkach muzycznych.

REKLAMA

„Była jedną z tych rzadkich wokalistek, które mogły wykonywać je wszystkie – powiedziała agencji Reutera menedżerka artystki i publicystka Devra Hall Levy. – Jazz, blues, pop, a nawet funk. Śpiewała to wszystko”.

Dzięki utworowi „How Glad I Am” Wilson zdobyła nagrodę Grammy w 1965 roku za najlepszą produkcję R&B. Kolejne Grammy wokalistka otrzymała dopiero po czterech dekadach – w roku 2005 i 2007 za jazz. W 2004 roku została laureatką Jazz Masters, najbardziej zaszczytnego amerykańskiego wyróżnienia w dziedzinie jazzu, przyznawanego wybitnym artystom za całokształt twórczości.

Jej pierwszy album „Like in Love” ukazał się w 1959 roku, osiągając sukces komercyjny; w latach 60. jej utwory często figurowały na czele list przebojów Billboardu.

Historyk muzyki i krytyk jazzu Ted Gioia powiedział Reuterowi, że świat jazzu stracił „giganta muzycznego”. „Była jedną z tych rzadkich wokalistek, które potrafiły śpiewać w każdym stylu, przekraczały każdy gatunek, ale wciąż zostawiały swój unikalny ślad w muzyce. Jej albumy były pełne klejnotów” – ocenił Gioia.

Dziennik „Washington Post” zwraca uwagę, że Nancy Wilson zainspirowała dwa pokolenia wokalistek, w tym Patti LaBelle, Anitę Baker i Nnennę Freelon.

Historyk i krytyk jazzowy Will Friedwald w książce pt. „Przewodnik biograficzny po wielkich wokalistach jazzowych i popowych” napisał, że Wilson odznaczyła się w niesamowity sposób w popie, jazzie i bluesie; nazwał ją „najważniejszą wokalistką, która pojawiła się po tym, gdy te trzy gatunki zostały skodyfikowane, i poruszała się swobodnie wśród nich”.(PAP)

Na zdjęciu: Nancy Wilson fot.Wikipedia

REKLAMA

2115107911 views

REKLAMA

2115108143 views

REKLAMA

REKLAMA

2116904533 views

REKLAMA

2115108283 views

REKLAMA

2115108382 views

REKLAMA

2115108490 views