REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaZmarł Christopher Lee - filmowy Drakula i Saruman

Zmarł Christopher Lee – filmowy Drakula i Saruman

-

Christopher Lee fot.Sigi Tischler/EPA
Christopher Lee fot.Sigi Tischler/EPA

Wielki brytyjski aktor Christopher Lee, który zasłynął rolą Drakuli, zmarł w niedzielę rano w londyńskim szpitalu w rezultacie problemów oddechowych – podały w czwartek brytyjskie media. Do jego znanych ról należał też Saruman z „Władcy Pierścieni”.

Lee ostatnie trzy tygodnie spędził w szpitalu w związku z problemami oddechowymi i niewydolnością serca. W szpitalu obchodził 93. urodziny.

REKLAMA

Jego żona nie chciała informować mediów przed zawiadomieniem wszystkich krewnych o śmierci męża, z którym przeżyła ponad 50 lat.

Lee zagrał w sumie w ponad 280 filmach, a niedawno podpisał kontrakt na rolę w kolejnym, „The 11th”; zdjęcia miały się rozpocząć w listopadzie.

W jednym z wywiadów powiedział, że nie pójdzie na emeryturę. „Nie cierpię próżnować. Jak mawiał kochany Boris (Karloff, angielski aktor wcielający się w rolę Frankensteina i występujący w innych horrorach), +kiedy umrę, to chcę umrzeć z butami na nogach+”.

Chociaż karierę filmową zaczął od ról w horrorach wytwórni Hammer, nie chciał być kojarzony tylko z tym typem filmów. W 2011 roku powiedział dziennikowi „The Telegraph”: „Proszę, nie określajcie mnie jako +legendy horrorów”+”.

Zagrał Sarumana we „Władcy Pierścieni” i „Hobbicie” na podstawie powieści Tolkiena, a także kardynała Stefana Wyszyńskiego w polsko-włosko-amerykańskim filmie biograficzno-historycznym „Jan Paweł II” (2005).

W życiu prywatnym kuzyn Iana Fleminga – autora książek o Jamesie Bondzie – wystąpił jako czarny charakter Francisco Scaramanga w dziewiątym filmie o przygodach słynnego agenta „Człowiek ze złotym pistoletem” (1974).

W 2009 roku otrzymał szlachectwo.

Był synem Geoffreya Trollope’a Lee, pułkownika 60. pułku Królewskiego Korpusu Strzelców, i hrabiny Estelle Marie Carandini di Sarzano. Studiował w Eton College i Wellington College. Podczas II wojny światowej służył w Królewskich Siłach Powietrznych RAF i wywiadzie brytyjskim.

Był komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego i Orderu Szpitala św. Jana Jerozolimskiego. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2105068712 views

REKLAMA

2105068945 views

REKLAMA

2106865337 views

REKLAMA

2105069088 views

REKLAMA

2105069188 views

REKLAMA

2105069297 views