REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaZłota Palma w Cannes dla filmu Kena Loacha "Ja, Daniel Blake"

Złota Palma w Cannes dla filmu Kena Loacha „Ja, Daniel Blake”

-

Ken Loach  fot.Sebastien Nogier/EPA
Ken Loach
fot.Sebastien Nogier/EPA

Złotą Palmę 69. festiwalu w Cannes otrzymał w niedzielę film „Ja, Daniel Blake” brytyjskiego reżysera Kena Loacha. To historia bezrobotnego chorego mężczyzny, zmagającego się z bezdusznością i biurokracją. To już druga Złota Palma tego reżysera.

Pierwszą dostał w r. 2006 jego film „Wiatr buszujący w jęczmieniu”.

REKLAMA

Grand Prix 69. festiwalu w Cannes otrzymał film „Juste la fin du monde” („To tylko koniec świata”) 27-letniego Xaviera Dolana – kanadyjskiego aktora, reżysera i scenarzysty. Film jest adaptacją sztuki francuskiego dramaturga Jean-Luca Lagarce o śmiertelnie chorym pisarzu, który po latach odwiedza rodzinę. Dzień wcześniej Dolan otrzymał też nagrodę Jury Ekumenicznego, które każdego roku wyróżnia obrazy zawierające „wartości duchowe i humanistyczne”.

Laur za najlepszą rolę żeńską przypadł urodzonej na Filipinach Jaclyn Jose za rolę w filmie „Ma’ Rosa” o matce i żonie, głowie rodziny z biednej części Manili; kobieta zostaje aresztowana za pokątną sprzedaż narkotyków. Film opowiada też o skorumpowanej policji.

Za najlepszego aktora jury festiwalu uznało Irańczyka Shahaba Hosseiniego, grającego w dramacie obyczajowym „Forushande” („Komiwojażer”).

Za najlepszą reżyserię nagrodę w Cannes podzielili w tym roku Francuz Olivier Assayas („Personal Shopper”) z Rumunem Cristianem Mungiu („Bacalaureat”). Media zwracają uwagę, że podział nagrody w tej kategorii jest rzadkością.

Honorową Złotą Palmę festiwalu w Cannes odebrał w niedzielę francuski aktor Jean-Pierre Leaud, który stał się symbolem nowej fali w kinie francuskim. Ten 71-letni aktor zasłynął rolą Antoine’a Doinela w serii filmów Francois Truffauta. Był m.in. nastoletnim bohaterem w jego debiutanckim filmie „400 batów”. Truffaut obsadził go potem m.in. w „Skradzionych pocałunkach”, „Małżeństwie”, „Uciekającej miłości” i „Nocy amerykańskiej”. Leaud przez lata współpracował też z Jean-Lukiem Godardem.

Tegoroczny festiwal otworzył pokaz najnowszego filmu Woody’ego Allena „Cafe Society”, zaprezentowany publiczności poza konkursem. To romantyczna historia miłosna rozgrywająca się w latach 30. XX wieku między Hollywood a Nowym Jorkiem, dość dobrze przyjęta przez krytyków na pierwszych pokazach. 80-letni reżyser z Nowego Jorku podkreślał, że zawsze cieszy się z przyjazdu do Cannes, gdzie znajduje „entuzjastyczną publiczność”.

Przewodniczącym jury na tegorocznym festiwalu był Australijczyk George Miller, twórca filmu akcji „Mad Max: Na drodze gniewu”, nagrodzonego w tym roku sześcioma Oscarami. W jury zasiadali też m.in. Kirsten Dunst, Donald Sutherland, Vanessa Paradis i Arnaud Desplechin.(PAP)

[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/aLEPQ9FYU0U?list=PLRST5gJratcQkhh4jWiKxay4xl8RIA_JF”]

 

[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/2tGE73xC6xE”]

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103075605 views

REKLAMA

2103075838 views

REKLAMA

2104872230 views

REKLAMA

2103075981 views

REKLAMA

2103076081 views

REKLAMA

2103076190 views