REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaZbiory Ficowskiego trafiły do Narodowego Archiwum Cyfrowego

Zbiory Ficowskiego trafiły do Narodowego Archiwum Cyfrowego

-

Filmy, zdjęcia, taśmy magnetofonowe Jerzego Ficowskiego poety, znawcy twórczości kultury cygańskiej i żydowskiej zostały w środę przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Spuścizna poety obejmuje 2,5 tys. jednostek archiwalnych m.in. fotografii, taśm magnetofonowych i płyt CD oraz filmów dokumentujących życie rodzinne i zawodowe Jerzego Ficowskiego m.in. fotografie cygańskiej poetki Bronisławy Wajs czyli Papuszy wykonane przez Ficowskiego, materiały dotyczące Brunona Schulza, zdjęcia zebrane do książki “Wspominki starowarszawskie: karty z raptularza”. W przekazanym archiwum są także judaika i nagrania audycji radiowych.

REKLAMA

Wśród autorów zdjęć, które znajdują się w archiwum Ficowskiego są fotografie autorstwa m.in. Erazma Ciołka, Czesława Bańkowskiego, Jerzego Dorożyńskiego, Ireny Jarosińskiej. Część zdjęć, nagrań i filmów wykonał sam Ficowski. W styczniu tego roku część jego zbiorów trafiła do Biblioteki Narodowej – było to kilkadziesiąt rękopisów Brunona Schulza – przypomniała Elżbieta Ficowska, wdowa po pisarzu, która w środę podpisała akt darowania zbiorów męża Narodowemu Archiwum Cyfrowemu.

Jerzy Ficowski, poeta, odkrywca talentu Papuszy, znawca kultury cygańskiej i żydowskiej, entuzjasta twórczości Brunona Schulza, tłumacz urodził się 4 września 1924 roku w Warszawie. Podczas okupacji został żołnierzem AK, był więziony na Pawiaku, skąd udało mu się uciec. Walczył w powstaniu warszawskim na Mokotowie, w pułku „Baszta”. Po wojnie studiował socjologię i filozofię na UW.

W 1948 r. ukazał się jego pierwszy tomik poetycki zatytułowany “Ołowiani żołnierze”. W tym samym roku Ficowski został zatrzymany przez UB. i był namawiany do współpracy. Postanowił na jakiś czas usunąć się z miasta i w latach 1948-1950 wędrował z taborem cygańskim. Przybywając z Cyganami Ficowski notował wszystko, co tylko usłyszał: bajki, nowe słowa, historię taboru. To Ficowski odkrył w Cygance Bronisławie Wajs poetkę. W 1953 roku ukazał się tom szkiców Ficowskiego poświęconych historii i życiu Romów pt. “Cyganie polscy”. W 1956 roku wyszedł drukiem pierwszy tomik Papuszy, tłumaczony właśnie przez Ficowskiego. Kolejna jego książka o Romach – “Cyganie na polskich drogach” – ukazała się w 1965 r.

Postacią, którą Ficowski zajął się w sposób szczególny, był Bruno Schulz. W 1967 roku Ficowski wydał szkice o życiu tego artysty pt. “Regiony wielkiej herezji”. “Okolice sklepów cynamonowych” – kolejny tom szkiców o Schulzu – ukazał się – w 1986 r. Dziś zalicza się je do najważniejszych źródeł wiedzy o pisarzu z Drohobycza. Ficowski znany był także, jako autor tekstów popularnych piosenek, w tym takich przebojów jak “Bajka o cygańskim królu” czy “Jadą wozy kolorowe”.

W grudniu 1975 r. Ficowski podpisał protest przeciw proponowanym przez PZPR zmianom w Konstytucji, które miały potwierdzić przewodnią rolę partii komunistycznej i odwieczną przyjaźń ze Związkiem Radzieckim. Był to początek jego działalności opozycyjnej w PRL-u. W roku następnym jego twórczość objęto zakazem druku, który utrzymano aż do roku 1980. Od 1977 r. Ficowski publikował w drugim obiegu, przede wszystkim w “Zapisie”, a od 1978 należał do Komitetu Samoobrony Społecznej KOR.

W 1999 r. Fundacja Pogranicze przyznała Jerzemu Ficowskiemu pierwszy na świecie tytuł “Człowieka Pogranicza”. Obecny na środowej uroczystości Krzysztof Czyżewski przypomniał, że Ficowski miał szczególną zdolność nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi. “Zawsze był swój, wszędzie był u siebie. Ta niezwykła zdolność wkraczania w inne światy czyniła z niego wędrowca ku innym horyzontom. Najbardziej niezwykłe jest w nim to, że cały czas zajmował się innymi ludźmi. To nie jest typowe dla poety, że tyle czasu, energii i poświęcenia wkłada w odkrycie dzieł innych ludzi i innych kultur” – dodał Czyżewski. Jerzy Ficowski zmarł 9 maja 2006 roku w Warszawie. (PAP)

Na zdjęciu: Jerzy Ficowski fot.Wikipedia/pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2123268060 views

REKLAMA

REKLAMA

2123268077 views

REKLAMA

2125064397 views

REKLAMA

2123268087 views

REKLAMA

2123268093 views

REKLAMA

2123268097 views