REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Włochy. Zmarł słynny piosenkarz Pino Daniele

Włochy. Zmarł słynny piosenkarz Pino Daniele

-

W wieku 59 lat w Rzymie zmarł w poniedziałek na serce jeden z najbardziej znanych włoskich piosenkarzy Pino Daniele. Artysta jeszcze w wieczór sylwestrowy wystąpił na transmitowanym przez telewizję RAI koncercie w Dolinie Aosty.

Wiadomość o śmierci uwielbianego przez Włochów balladzisty, gitarzysty, bluesmana i piosenkarza znalazła się na czołówkach we wszystkich mediach.

REKLAMA

W Neapolu, gdzie Pino Daniele urodził się w 1955 roku, ogłoszono żałobę. Opuszczono do połowy masztu flagi na gmachach instytucji i urzędów oraz władz miasta.

Pino Daniele uważany był za najwybitniejszego reprezentanta muzyki, czerpiącej inspiracje z neapolitańskich tradycji. Niektóre swe piosenki napisał w dialekcie neapolitańskim.

Kondolencje jego rodzinie złożył urodzony również w Neapolu prezydent Włoch Giorgio Napolitano.

Począwszy od lat 70. piosenkarz wydał około 30 płyt. W kolejnych okresach swej twórczości łączył wszelkie możliwe gatunki muzyczne sięgając np. do elementów muzyki etnicznej z odległych zakątków świata i jazzu.

Współpracował z jazzmanem Chickiem Coreą i Patem Methenym oraz z zespołem Simple Minds.

Na jego koncertach w całych Włoszech i w wielu krajach, gdzie był znany, gromadziła się widownia licząca dziesiątki tysięcy osób.

Jego najsłynniejsze piosenki to m.in. “Terra mia”, “Je so pazzo”, “Io per lei”, “Napule e”.

Miliony Włochów oglądały występ Pino Daniele podczas wielkiego koncertu sylwestrowego, zorganizowanego przez telewizję RAI w Courmayer u stóp Masywu Mont Blanc. Zaśpiewał wtedy kilka swych największych przebojów.(PAP)

fot.Cesare Abbate/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Koronakryzys a polisa na życie

Walijskie ciasteczka z patelni

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks