REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaWarszawa. Na Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawieszono wiechę

Warszawa. Na Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawieszono wiechę

-

We wtorek uroczyście zakończono etap prac przy konstrukcji żelbetowej budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który powstaje przy placu Defilad w centrum Warszawy. Z tej okazji na najwyższym punkcie obiektu zawieszono wiechę. W wydarzeniu wzięła udział m.in. zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Wiecha to wieniec przystrojony kolorowymi wstążkami, który zgodnie z budowlaną tradycją, wiesza się na szczycie budowy. Symbolizuje zakończenie ważnego etapu prac.

REKLAMA

Prace nad budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej w centrum Warszawy trwają od 2019 roku. Budynek stoi przy placu Defilad w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. We wtorek uroczyście zakończono prace przy konstrukcji żelbetowej zawieszeniem wiechy na najwyższym punkcie obiektu.

Jak poinformowało MSN, za sylwetkę budynku odpowiada nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners, współpracująca z architektami ze studia APA Wojciechowski.

„Dziś konstrukcja budynku jest już gotowa, podobnie jak znaczna część białej betonowej fasady, wieża kinowa czy przestrzenne ciągi komunikacyjne wraz z monumentalną, centralną klatką schodową” – podkreśla MSN.

Muzeum ma cztery kondygnacje nadziemne i dwie usytuowane w podziemiach. Muzeum zajmuje około 20 000 mkw. „We wnętrzach zaprojektowano ponad 4500 mkw przestrzeni ekspozycyjnych – 9 razy więcej niż w aktualnej siedzibie, w Muzeum nad Wisłą. W budynku znajdą się sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyn dzieł sztuki oraz kino z widownią na 150 osób” – przekazało MSN.

„Przeprowadzka MSN-u do nowej siedziby pozwoli na ogromne wzbogacenie naszego programu” – powiedziała dyrektorka Muzeum Joanna Mytkowska.

Podkreśliła, że nowe przestrzenie pozwolą na prezentację licznych i przyciągających publiczność wystaw. „Dzięki temu radykalnie wzrośnie dostępność sztuki i kultury współczesnej w Warszawie” – zaznaczyła Mytkowska.

„Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest wyjątkową inwestycją, bo to inwestycja w kulturę niezależną” – powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Podkreśliła, że MSN to centralne miejsce nowego centrum Warszawy.

„Głęboko wierzę, że to będzie symbol nowej, otwartej Warszawy” – powiedziała natomiast przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. „Jestem pewna, że to muzeum będzie nie tylko instytucją ponadnarodową, ale też bardzo ważną instytucją lokalną” – podkreśliła.

Muzeum planuje zakończenie prac budowlanych w drugiej połowie 2023 roku. Podkreśla, że obecnie trwają intensywne przygotowania do wystawy otwarcia, która zaprezentuje tworzoną od ponad 15 lat kolekcję Muzeum.(PAP)

Autor: Paweł Auguff

REKLAMA

2105250341 views

REKLAMA

2105250574 views

REKLAMA

2107046966 views

REKLAMA

2105250717 views

REKLAMA

2105250817 views

REKLAMA

2105250926 views