REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaW Zakopanem przyznano Złote Ciupagi najlepszym zespołom folklorystycznym

W Zakopanem przyznano Złote Ciupagi najlepszym zespołom folklorystycznym

-

Zespół góralski z Białki Tatrzańskiej oraz grupy folklorystyczne ze Słowacji i Włoch są laureatami Złotych Ciupag – głównego trofeum 46. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który zakończył się w piątek w Zakopanem.

„Oskar Kolberg gdyby żył, byłby zadowolony, a może i zdziwiony, że kultura ludowa cieszy się tak wielkim zainteresowaniem odwiedzającej zakopiański festiwal publiczności, a szczególnie młodzieży” – mówiła podczas piątkowego ogłoszenia wyników przewodnicząca jury festiwalu Bożena Lewandowska – etnomuzykolog z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

REKLAMA

Jurorka dodała, że zakopiański festiwal jest dowodem, że tradycyjna kultura wciąż odgrywa ważną rolę w życiu międzynarodowej społeczności. „Chcielibyśmy, aby festiwal nadal stał na straży tradycji i niematerialnego dziedzictwa kulturowego” – mówiła.

Jury oceniało zespoły w trzech kategoriach. W kategorii pierwszej – tradycyjnej zespoły prezentują program oparty na lokalnym folklorze góralskim, zgodnym z tradycją własnego regionu etnograficznego. W kategorii drugiej mieszczą się zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej i trzecia kategoria, w której zespoły prezentują folklor w formie stylizowanej.

Uzasadniając przyznanie Złotej Ciupagi w najbardziej prestiżowej, pierwszej kategorii zespołowi z Białki Tatrzańskiej jury uznało, że przedstawione przez górali tradycyjne wesele góralskie, było zobrazowane w znakomity sposób. „Byliśmy świadkami pokazanego we fragmentach przebiegu obrzędu weselnego. Ponadto zespół zaprezentował piękny śpiew i taniec” – uzasadniała Lewandowska.

Kierowniczka zespołu z Białki Tatrzańskiej Teresa Remiasz powiedziała PAP, że dla grupy to ogromne wyróżnienie, zwłaszcza że w tym festiwalu zespół brał udział po raz pierwszy, a istnieje od 1994 r. „Ten sukces to owoc kilkuletnich przygotowań” – dodała.

Srebrne Ciupagi otrzymały zespoły z Bułgarii, Francji i Serbii, a brązowe trofea jury przyznało zespołom z Rumunii, Hiszpanii i Włoch.

Członek festiwalowego jury Fikret Degerli z Turcji zaznaczył, że Zakopiański festiwal jest „wydarzeniem o wyjątkowym statusie uświęconym wieloletnią tradycją. Jest szeroko znany i doceniany w międzynarodowym środowisku folklorystycznym ze względu na pozytywny wpływ, jaki wywiera na wszystkie uczestniczące w nim nacje” – mówił Degerli, który uczestniczy w zakopiańskim festiwalu od 35-ciu lat.

60-ciu akredytowanych przy festiwalu dziennikarzy swoją nagrodę – Ciupagę ze Zbyrkadłami im. byłego dziennikarza PAP Kazimierza Strachanowskiego, postanowiło przyznać zespołowi z Francji. Dziennikarze docenili tę grupę za estetyczne wykonanie tańców przy akompaniamencie archaicznych dud i liry korbowej.

Wyróżnienia regulaminowe jury postanowiło przyznać zespołom z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry oraz polskim zespołom: „Lachom” z Nowego Sącza, „Lipniczanom” z Lipnicy Murowanej i zespołowi „Wierchy” z Milówki.

Burmistrz Zakopanego swoją nagrodę przyznał zespołowi z Peru, który wystąpił poza konkursem.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad zakopiańskim festiwalem objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.(PAP)

fot.Grzegorz Momot/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119294108 views

REKLAMA

2119294201 views

REKLAMA

REKLAMA

2121090553 views

REKLAMA

2119294266 views

REKLAMA

2119294322 views

REKLAMA

2119294363 views