REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura W wieku 82 lat zmarł Isao Takahata reżyser filmów animowanych

W wieku 82 lat zmarł Isao Takahata reżyser filmów animowanych

-

W piątek w wieku 82 lat zmarł jeden z najwybitniejszych twórców japońskich filmów animowanych Isao Takahata. O zgonie, który nastąpił w szpitalu w Tokio poinformowało studio Ghibi, z którym filmowiec współpracował od lat i którego był współzałożycielem.

Wiadomość o śmierci reżysera podała też w piątek japońska telewizja publiczna NHK.

Isao Takahata urodził się w 1935 r. Ukończył Uniwersytet Tokijski, następnie – mimo że nie miał doświadczeń w pracy rysownika i animatora – podjął pracę w studiu filmowym Toei Animation, gdzie zadebiutował filmem “Horus, książę Słońca”. W 1979 r. powstał animowany serial telewizyjny “Ania z Zielonego Wzgórza”, który przyniósł mu uznanie,

W okresie pracy w tym studio Takahato poznał Hayao Miyazakiego japońskiego reżysera filmów anime, rysownika i twórcę mangaka. Współpracował z nim jako producent przy filmie “Nausicaa z Doliny Wiatru”.

W latach 80. Takahata i Miyazaki założyli studio Ghibi.

W 1981 r. Takahata stworzył komedię “Jarinko Chie”, a w latach 1981-83 serial animowany pod tym samym tytułem, który liczył ponad 60 odcinków. W 1982 wyreżyserował film “Wiolonczelista Goshu” według opowiadania Kenjiego Miyazawy.

W okresie współpracy ze studiem Ghibi wyreżyserował dramat wojenny “Grobowiec świetlików” (1988), “Powrót do marzeń” (1991), “Szopy w natarciu” 1994) i serial komediowy “Rodzinka Yamadów” (1999). W 2013 r. wyreżyserował oparty na tradycyjnych motywach japońskich z okresu Heian (X w.) film animowany “Księżniczka Kaguya”, który był nominowany do Oscara. Była to – zgodnie z deklaracją Takahaty – ostatnia jego produkcja. (PAP)

Na zdjęciu: Isao Takahata
fot.Martial Trezzini/Epa/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks