REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaW wieku 78 lat zmarł pisarz Jim Harrison

W wieku 78 lat zmarł pisarz Jim Harrison

-

Jim Harrison fot.pinterest.com
Jim Harrison fot.pinterest.com

W wieku 78 lat zmarł pisarz Jim Harrison, którego twórczość określano często jako “głos natury” porównywawalny z pisarstwem Hemingwaya. Na podstawie noweli Harrisona powstał film “Wichry namiętności”. O zgonie pisarza poinformowała rodzina.

REKLAMA

Odwołujące się do amerykańskiego mitu pionierskiego i tradycji farmerskich pierwszych osadników pisarstwo Harrisona stało się bardziej znane szerokiej publiczności w związku z ekranizacją w 1994 r. jego powieści “Wichry namiętności” (Legends of the Fall). W filmie w reżyserii Edwarda Zwicka zgrali m.in. Brad Pitt oraz Anthony Hopkins. Sławę pisarza utrwalił film “Wilk” w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1994 r., w którym wykorzystano inną powieść pisarza.

Jim Harrison spędzał większość czasu w swym domu położonym niedaleko Traverse City w stanie Michigan. Wśród mieszkańców okolicznych miasteczek był znany raczej jako myśliwy i rybak niż pisarz.

W 1993 r. powstał film dokumentalny francuskiego realizatora Georgesa Luneau, który przedstawiał portret pisarza starającego się wieść życie zgodne z rytmem przyrody i siłami natury.

Harrison znany był z nadużywania alkoholu oraz palenia wielkiej ilości papierosów. Jego twarz była zdeformowana wypadkiem, który przeżył w młodości.

“Miał w sobie jakiś niepojęty magnetyzm, który przyciągał wszystkich bez wyjątku: hodowców bydła i gwiazdy filmowe takie, jak np. Jack Nicholson” – napisał w nekrologu opublikowanym w niedzielę przyjaciel pisarza, Philip Caputo. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2125986747 views

REKLAMA

REKLAMA

2125986764 views

REKLAMA

REKLAMA

2127783084 views

REKLAMA

2125986774 views

REKLAMA

2125986778 views

REKLAMA

2125986782 views