REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaW wieku 70 lat zmarł brytyjski piosenkarz Joe Cocker

W wieku 70 lat zmarł brytyjski piosenkarz Joe Cocker

-

Joe Cocker, obdarzony charakterystyczną chrypką brytyjski wokalista, znany m.in. z przebojów “Unchain My Heart” czy “You Are So Beautiful”, zmarł w wieku 70 lat w USA. Śmierć muzyka po nieujawnionej chorobie potwierdził jego agent.

Joe Cocker był “po prostu wyjątkowy” i “przez całe życie pozostał tym samym człowiekiem – ogromnie utalentowanym, prawdziwą gwiazdą, ale też dobrym i skromnym facetem, który uwielbiał występować na scenie” – powiedział agent Barrie Marshall, dodając: “Nie da się zapełnić pustki, jaką pozostawił w naszych sercach”.

REKLAMA

Lokalna gazeta “The Yorkshire Post” podała, że muzyk zmarł w stanie Colorado na swoim ranczu (od wielu lat mieszkał z żoną w USA), po długiej chorobie nowotworowej płuc.

Cocker, obdarzony natychmiast rozpoznawalnym, głębokim głosem z charakterystyczną chrypką, zaczynał karierę w latach 60. w rodzinnym Sheffield na północy Anglii. Prowadził podwójne życie – za dnia pracował jako monter instalacji gazowych, nocami dawał pierwsze występy w klubach.

Trampoliną do międzynarodowej sławy okazał się dla niego cover piosenki Beatlesów “With a Little Help from My Friends” i występ na festiwalu Woodstock w 1969 r. Wśród jego największych przebojów znalazły się m.in. “Unchain My Heart”, “You Are So Beautiful” czy “You Can Leave Your Hat On”. W sumie nagrał 23 płyty.

Po pierwszej fali sukcesu przyszły lata 70., naznaczone uzależnieniem od narkotyków i ekscesami popełnianymi pod wpływem alkoholu. “Narkotyki były wszędzie i ja się na nie rzucałem. Kiedy już się trafi na tę równię pochyłą, trudno jest powstrzymać upadek. Zajęło mi to całe lata” – powiedział w jednym z wywiadów.

Pomogła mu żona Pam Baker. “Uświadomiła mi, że ludzie wciąż chcą mnie słuchać” – mówił muzyk. Na scenę muzyczną powrócił w latach 80., z tego czasu pochodzą m.in. utwory “When the Night Comes” czy “N’Oubliez Jamais”. Hit nagrany wraz z Jennifer Warnes – “Up Where We Belong” do filmu “Oficer i dżentelmen” – przyniósł mu nagrodę Grammy oraz Oscara w 1983 r.

Za zasługi dla muzyki Cocker został odznaczony w 2007 roku Orderem Imperium Brytyjskiego. Ostatni koncert zagrał w lipcu w Londynie. (PAP)

fot.Angelika Warmuth/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2117867895 views

REKLAMA

2117868038 views

REKLAMA

REKLAMA

2119664399 views

REKLAMA

2117868127 views

Chaos w atmosferze

Romell Broom i zastrzyk śmierci

Równania, które wygrały wojnę

Enigmę rozszyfrowali Polacy

REKLAMA

2117868201 views

REKLAMA

2117868268 views