REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Uroczysty finał modernizacji wejścia do MPA

Uroczysty finał modernizacji wejścia do MPA

-

W minioną niedzielę, 26 stycznia, miała miejsce uroczystość otwarcia nowego sklepu muzealnego oraz nowego wejścia do budynku Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce i Muzeum Polskiego w Ameryce. Był to również dzień bezpłatnego wstępu do muzeum. Sympatycy MPA nie zawiedli i stawili się licznie mimo srogiej zimowej aury.

Goście Muzeum mogą je odwiedzać korzystając z nowego wejścia do budynku
Goście Muzeum mogą je odwiedzać korzystając z nowego wejścia do budynku

REKLAMA

Po przekroczeniu nowego wejścia przybywający byli witani w przestronnym westybulu z tablicami informacyjnymi, zapoznającymi z historią budynku ZPRKA i wczesną historią muzeum. Po skorzystaniu z nowej funkcjonalnej szatni goście podziwiali sklep muzealny, zaopatrywali się w pamiątki, ozdoby i książki. W nowej sali konferencyjnej obejrzeć można było cyfrowy pokaz slajdów przedstawiających wybrane wystawy, spotkania muzealne oraz obiekty z kolekcji. W nowym biurze prezes MPA Marii Cieśli eksponowane były przeznaczone na sprzedaż limitowane reprodukcje plakatów Art Deco z kolekcji muzeum.

Goście mieli także możliwość odwiedzenia sal wystawowych: Galerii Sztuki im. Stephena i Elizabeth Ann Kuśmierczaków, Sali Ignacego Jana Paderewskiego oraz Sali Głównej im. Sabiny P. Logisz. Pracownicy i wolontariusze z entuzjazmem oprowadzali zwiedzających, opowiadali o skarbach kolekcji, namawiali do wykupienia karty członkowskiej i ciągłego wspierania nieustających działań MPA na rzecz pielęgnacji i propagowania polskiej i polonijnej historii, kultury i sztuki.

Zebrane w tym dniu wolne datki były uzupełnione przez ZPRKA w ramach specjalnej kampanii 140/77 – do każdego dolara instytucja dopłaciła 50 centów. Kampania na rzecz MPA trwała od jubileuszu 140-lecia ZPRKA w październiku 2013 roku do końca stycznia 2014 roku, w którym przypadała 77. rocznica otwarcia placówki.

Powracając do niedzielnej uroczystości, jednym z głównych punktów było poświęcenie nowego wejścia oraz pomieszczeń przez ks. Roberta Będzińskiego z parafii Św. Trójcy. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do Sali Głównej gdzie odbyła się krótka uroczystość poprowadzona przez Marię Cieślę. Prezes MPA wyczytała głównych sponsorów oraz wykonawców przedsięwzięcia, wyróżniając Stephena Kuśmierczaka oraz Chrisa Jaworowskiego, którzy mieli znaczny udział w planowaniu, realizacji i finansowaniu projektu. Obaj panowie pokrótce podzielili się uwagami na temat działań na rzecz ulepszenia muzeum. Dyrektor MPA Jan Loryś w swoim przemówieniu nawiązał do dnia oficjalnego otwarcia muzeum 12 stycznia 1937 roku, przytaczając fragmenty notatek prasowych opisujących tę uroczystość. Prezes Rady Dyrektorów MPA i prezes ZPRKA Joseph Drobot jr mówił o powiązaniach obu organizacji, a jednocześnie uwypuklił niezależność muzeum i jego funkcję jako muzeum całej Polonii i wszystkich Polaków.

Punktem kulminacyjnym było symboliczne przecięcie wstęgi przez Marię Cieślę w asyście kierownictwa MPA i ZPRKA, pracowników MPA oraz wykonawców i sponsorów projektu.

Krzysztof Jaworowski, właściciel firmy budowlanej i główny wykonawca projektu, obchodził w niedzielę swoje 50. urodziny. Z tej okazji prezes MPA wręczyła solenizantowi jubileuszowy tort, a zgromadzeni goście odśpiewali tradycyjne „Sto lat”.

Po części oficjalnej gości zaproszono na poczęstunek przygotowany przez panią Kazimierę Bober (Kasia’s Deli).

Pracownicy i organizatorzy cieszą się z sukcesu minionego wydarzenia, dziękują Polonii za wsparcie, wolontariuszom za nieocenioną pomoc, sponsorom za szczodrość i zapraszają Państwa do jak najczęstszego odwiedzania MPA.

Tekst i zdjęcia: Julita Siegel

Muzeum Polskie w Ameryce

[cincopa AsCAgdbdHYbo]

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA