REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri" najlepszym filmem według gildii aktorów

“Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” najlepszym filmem według gildii aktorów

-

Dramat “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” zdobył w niedzielę w Los Angeles najważniejszą nagrodę amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych (SAG Awards) – za obsadę. Cieniem na gali kładł się skandal z molestowaniem kobiet, który wybuchł ostatnio w Hollywood.

Film Martina McDonagha, opowiadający historię kobiety dochodzącej sprawiedliwości po zabójstwie córki, otrzymał nie tylko nagrodę wręczaną za najlepszą obsadę. Występująca w nim Frances McDormand została uznana za najlepszą aktorkę, natomiast Sam Rockwell został wyróżniony za najlepszą rolę drugoplanową.

REKLAMA

Gary Oldman zwyciężył w kategorii najlepszy aktor za wcielenie się w postać Winstona Churchilla w filmie “Czas mroku” (“Darkest Hour”). Za najlepszą drugoplanową rolę została uhonorowana Allison Janney, grająca wymagającą matkę łyżwiarki w filmie “Jestem najlepsza” (“I, Tonya”).

Nagroda za dorobek artystyczny została przyznana wybitnemu aktorowi Morganowi Freemanowi.

Serial “Tacy jesteśmy” (“This Is Us”) zdobył statuetkę za najlepszą obsadę serialu dramatycznego. Z kolei nagrodą za najlepszą obsadę serialu komediowego uhonorowano serial “Figurantka” (“Veep”).

Ceremonię rozdania nagród poprzedziły dwa dni demonstracji w obronie praw kobiet, w których uczestniczyły setki tysięcy osób. Podczas gali wielokrotnie padały deklaracje poparcia dla akcji akcji #MeToo oraz Czas minął (Time’s up). Przyczyną #MeToo stał się skandal z udziałem producenta filmowego Harveya Weinsteina, którego kilkadziesiąt kobiet oskarżyło o molestowanie, a kilka o gwałt; kampania Time’s up ma pomagać w walce z molestowaniem seksualnym w przemyśle filmowym i poza nim.

“Żyjemy w przełomowym momencie, maszerujemy naprzód z pozytywną energią i skupieniem, dopilnujmy, byśmy pełniły tę misję z empatią i wytrwałością” – oświadczyła w mowie powitalnej prowadząca ceremonię Kristen Bell.

24. gala rozdania nagród SAG odbyła się w Shrine Auditorium w Los Angeles.

SAG Awards, przyznawane przez 120 tys. amerykańskich aktorów, zwykle wskazują faworytów do najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu – Oscarów, gdyż to właśnie aktorzy stanowią największą grupę głosujących w Akademii Filmowej. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone we wtorek. (PAP)

Na zdjęciu: ekipa serialu “This is Us” fot.Mike Nelson/EPA-EFE/REX/Shutterstock

3 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks