REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaTańcząc Chopina – spektakl emocji

Tańcząc Chopina – spektakl emocji

-

Fundacja Kopernikowska i Paderewski Symphony Orchestra prezentują koncert – spektakl baletowy do muzyki Fryderyka Chopina

Przedstawienie grane przy wypełnionych salach w wielu miastach USA od 2010 roku zdobyło uznanie oraz wysokie oceny krytyków i jest gorąco przyjmowane przez publiczność. W spektaklu „Tańcząc Chopina” najpiękniejsze utwory Chopina: od walca “Minutowego” przez nokturny, mazurki, polonezy po Etiudę Rewolucyjną i Preludia op. 28 wykona Igor Lipiński, zaś w układach tanecznych, stworzonych przez choreografa i dyrektora zespołu Agnieszkę Laskę, wystąpi 11-osobowa amerykańska grupa AL Dance Company.
Przywykliśmy słuchać muzyki Fryderyka Chopina w zaciszu kameralnych sal koncertowych lub w salach filharmonii – z orkiestrą. Agnieszka Laska udowodniła, że jest to muzyka baletowa – niezwykle atrakcyjna i inspirująca dla tancerzy XXI wieku.

AL Dancers
AL Dancers

AL. Dancers – Agnieszka Laska Dancers – to teatr tańca czerpiący z tradycji baletu klasycznego, tańca nowoczesnego, jazzowego i akrobatycznego. Zespół działa w Portland w stanie Oregon od 2003 roku, założony przez tancerkę i choreografa z Polski, wychowankę słynnego krakowskiego Baletu Form Nowoczesnych Jerzego Birczyńskiego, przy AGH. Dzisiaj należy do najwyżej notowanych grup tańca w USA, wyróżniany wielokrotnie prestiżowymi nagrodami na konkursach i międzynarodowych festiwalach w Ameryce i w Europie. Ma w dorobku ponad 180 spektakli z udziałem ponad 250 tancerzy i 150 muzyków.

REKLAMA

Jako artystka i choreograf, Agnieszka Laska zawsze z dumą podkreśla swą polskość – wiele inspiracji czerpie z polskiej kultury, niektóre projekty w całości poświęca tematom polskim, z ufnością i sukcesem proponując je publiczności amerykańskiej: Songs of Eva (2004) przybliżyły sztukę wielkiej Ewy Demarczyk; w spektaklu Letters to Konstancja (2010) zaprezentowanym w ramach obchodów Roku Chopinowskiego artystka połączyła utwory Chopina z jego listami do przyjaciół i rodziny, tworząc pełne emocji widowisko teatralno-baletowe.

Niewątpliwie spektakl „Tańcząc Chopina” dostarczy wielkich emocji zarówno miłośnikom tańca, jak i muzyki Fryderyka Chopina. To wspaniała okazja poznania muzyki największego polskiego kompozytora dla młodych słuchaczy, zwłaszcza dzieci i młodzieży urodzonych w polskich rodzinach w Ameryce – poznających swe korzenie z dala od ojczyzny rodziców. Dla nich przeznaczony jest specjalny koncert, w sobotę o godz. 10 rano, który polecamy szczególnie uwadze wychowawców i rodziców.

Muzyka Chopina jest niezwykle osobista – rodziła się zawsze z przeżyć i emocji kompozytora. W scenariuszu Agnieszki Laski nie mogło zabraknąć miejsca na osobisty komentarz twórcy. Fragmenty listów Chopina odczyta popularny i lubiany aktor Andrzej Krukowski.

Pełne tłumaczenia w j. angielskim będą wyświetlane na ekranie.

Tańcząc Chopina – Dancing Chopin, spektakl muzyczno-baletowy odbędzie się w niedzielę 29 września o godz. 15:00 w Centrum Kopernikowskim.

Informacje i bilety: Biuro PaSO, 5844 N. Milwaukee Ave., tel. (773) 467-9000, www.pasochicago.org.

(Informacja prasowa)

Zdjęcia organizator

REKLAMA

2107537782 views

REKLAMA

2107538014 views

REKLAMA

2109334405 views

REKLAMA

2107538155 views

REKLAMA

2107538254 views

REKLAMA

2107538362 views