REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaSzwecja. Zmarł Henning Mankell, autor serii kryminałów o Wallanderze

Szwecja. Zmarł Henning Mankell, autor serii kryminałów o Wallanderze

-

Henning Mankell  fot.Nora Lorek/EPA
Henning Mankell fot.Nora Lorek/EPA

W wieku 67 lat zmarł szwedzki pisarz Henning Mankell, znany głównie z serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz policji Wallander – podał w poniedziałek wydawca. Mankell jest uznawany za jednego z prekursorów skandynawskiego kryminału.

Mankell, który od kilku lat chorował na raka, zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji. O swojej chorobie poinformował publicznie w 2014 roku.

REKLAMA

Popularność przyniosła mu przede wszystkim seria z Kurtem Wallanderem, mającym kłopoty w życiu prywatnym policjantem, zmagającym się z chorobą Alzheimera i rozwiązującym zagadki kryminalne w Ystad. W powieściach autor dbał o pokazanie realiów pracy policji, poruszał wątki obyczajowe i społeczne, m.in. imigracji, tworząc przeciwwagę dla wizerunku Szwecji jako kraju ze względnie niską przestępczością.

Powieści o Wallanderze doczekały się adaptacji filmowej i dwóch seriali telewizyjnych; w jednym z nich w komisarza wcielił się brytyjski aktor Kenneth Branagh.

Kryminały o Wallanderze są bardzo popularne, również w Polsce. Serię zapoczątkował „Morderca bez twarzy” z 1991 roku, a zamknął w 2009 roku tom „Niespokojny człowiek”. Główną bohaterką powieści z 2002 roku „Nim nadejdzie mróz” jest córka Wallandera, Linda, która po wielu zawirowaniach życiowych również postanowiła zostać policjantką.

Mankell angażował się w działalność polityczną i społeczną. Od połowy lat 80. dzielił czas między Szwecję a Mozambik, gdzie pracował m.in. przy budowie ośrodka dla osieroconych dzieci i angażował się w kampanię uświadamiającą na temat HIV/AIDS. W Maputo kierował teatrem – Teatro Avenida. W wywiadzie prasowym z 2011 roku mówił o korzyściach z „obserwowania świata z innego miejsca niż nasza europocentryczna Europa”.

W 2010 roku uczestniczył w zaatakowanym przez izraelskich komandosów konwoju, Flotylli Wolności, mającym dostarczyć pomoc humanitarną do Strefy Gazy. Po ataku na flotyllę tłumaczył brytyjskiemu dziennikowi „Guardian”, że „nie można nazywać się intelektualistą, jeśli używa się swoich przymiotów jedynie, aby znaleźć wymówki, by nic nie robić”.

Henning Mankell pisał również scenariusze, książki obyczajowe (np. „Włoskie buty”) i książki dla dzieci. Według wydawcy przetłumaczono je na ponad 40 języków i sprzedano w ponad 40 mln egzemplarzy.

Od 1998 roku był żonaty z córką Ingmara Bergmana, Evą Bergman, która razem z nim angażowała się w działalność charytatywną w Afryce.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109275576 views

REKLAMA

2109275808 views

REKLAMA

REKLAMA

2111072199 views

REKLAMA

2109275949 views

REKLAMA

2109276048 views

REKLAMA

2109276156 views