REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaSzumowska o pracy nad "Body/Ciałem": byliśmy na spotkaniu z medium

Szumowska o pracy nad „Body/Ciałem”: byliśmy na spotkaniu z medium

-

„Body/Ciało”, za które Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, trafi do kin 6 marca. W ramach przygotowań do pracy nad filmem z wątkami spirytystycznymi twórcy spotkali się m.in. z osobą uważającą się za medium – zdradziła reżyserka.

Szumowska zrealizowała „Body/Ciało” na podstawie własnego scenariusza, napisanego wspólnie z Michałem Englertem. Film łączy cechy kina psychologicznego i komediodramatu.

REKLAMA

Bohaterowie, zgorzkniały prokurator (w jego roli Janusz Gajos) i jego córka Ola (Justyna Suwała), cierpiąca na anoreksję, próbują – każde na swój sposób – odnaleźć się po tragicznej śmierci bliskiej osoby. Pewnego dnia terapeutka córki w szpitalu, Anna (Maja Ostaszewska), przekazuje im tajemniczą wiadomość, pochodzącą – jak twierdzi – z zaświatów, od zmarłej matki dziewczyny. W efekcie ojciec i córka muszą zweryfikować własne poglądy na życie i na śmierć.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie reżyserka, odnosząc się do wiary w zaświaty, w możliwość komunikowania się z duchami, zaznaczyła: „Ja nie wierzę w takie rzeczy, mówię szczerze. Ale uważam, że ludziom jest potrzebna wiara. Po prostu”.

Szumowska podkreśliła, że nie wyśmiewa w filmie ludzi uważających się za medium. Scenariusz zawiera wątki spirytystyczne, zatem reżyserka starała się wcześniej przyjrzeć tematowi. „Myśmy przeprowadzili gruntowny research tego tematu. (…) Byliśmy nawet na spotkaniu z medium z Brazylii, które wyglądało identycznie, jak to spotkanie pokazane w naszym filmie” – opowiadała.

Przedstawiciele ekipy filmu „Body/Ciało” spotkali się też z ludźmi z Polskiego Towarzystwa Studiów Spirytystycznych – dodała reżyserka. „Bardzo ciekawe były spotkania ze spirytystami, którzy są zupełnie zwyczajnymi ludźmi, normalnie wyglądającymi – do głowy by nie przyszło, że to jest spirytysta” – wspominała.

„Ja tego nie ośmieszam” – powtórzyła, odnosząc się do fabuły. „Ironicznie opowiedziany jest cały film. (…) Nawet w poważnych scenach terapii, gdy można by było płakać, niektórzy się uśmiechają. Uważam, że ta cała historia z zaświatami tylko pomogła bohaterom, (…) oni się wreszcie odnaleźli” – mówiła Szumowska.

Maja Ostaszewska, która wcieliła się w postać medium Anny, opowiadała na konferencji o przygotowaniach do roli i inspiracjach: „Od początku, już przy pisaniu scenariusza, Małgośce i Michałowi pomagał pan Konrad Jerzak z Polskiego Towarzystwa Studiów Spirytystycznych. Mnie pożyczył niezwykłą książkę, (…) z której dowiedziałam się o różnych typach medium, (…), jakie poczucie mają osoby, które uważają, że są medium”.

Aktorka obejrzała także dokument o sławnych osobach uznających się za medium. „To też było bardzo inspirujące: zobaczyć, jak oni wyglądali, jak się zachowywali w trakcie na przykład pisania automatycznego. Ćwiczyłam to” – opowiadała Ostaszewska. „Mieliśmy to spotkanie z panem, który przyleciał z Brazylii na wykłady do Polski i chwilkę poświęcił też nam na prywatną rozmowę” – wymieniała dalej.

W życiu filmowej Anny miało miejsce tragiczne wydarzenie, które wpłynęło na przyszłe funkcjonowanie bohaterki, na jej wybór życiowej drogi, czyli działalność w roli medium. „Chodziło o to, żeby ta terapeutka znalazła dla siebie jakąś przestrzeń poszukiwania ulgi, czy też dla siebie drogi, która nie jest zbyt oczywista” – tłumaczyła intencje twórców Ostaszewska.

Akcja „Body/Ciała” toczy się w Warszawie. „Myśmy wybrali bohaterów, którzy dużo nie zarabiają, tylko właściwie poniżej, podejrzewam, średniej krajowej. To był celowy wybór. Bo jeżeli ja jeżdżę tramwajem – a mi się zdarza i jeżdżę – to widzę bardzo dużo takich osób, cały czas. I pomyślałam sobie, że nikt nie sportretował w ten sposób rzeczywistości polskiej. (…) Ta rzeczywistość istnieje i nikt jej nie opisał. Myśmy na nią skierowali swoją kamerę” – opowiadała w czwartek Szumowska.

„Polska jest bardzo wymieszana, Warszawa jest bardzo wymieszana. Ja sama mieszkam na Starym Mokotowie. Obok hipsterskiej knajpy i organicznego sklepu z gruszkami nagle jest +rzeczywistość pani Ani+. Chodzą panie Anie z siatkami, są zwykłe bloki, zwykłe mieszkania, ludzie, którzy żyją tak, jakby czas zatrzymał się w latach 80. czy 90. i cała ta transformacja ich nie dotyczyła” – opisywała reżyserka.

Na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (5-15 lutego) film „Body/Ciało” został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię.(PAP)

fot.Tim Brakemeier/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097864637 views

REKLAMA

REKLAMA

2097864870 views

REKLAMA

REKLAMA

2099661262 views

REKLAMA

2097865013 views

REKLAMA

2097865114 views

REKLAMA

2097865224 views