REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaSzef Sony Pictures: nie mieliśmy innego wyjścia

Szef Sony Pictures: nie mieliśmy innego wyjścia

-

Szef Sony Pictures Michael Lynton powiedział w piątek, że wytwórnia nie miała innej alternatywy jak wycofać z kin film „The Interview” o fikcyjnym zamachu na przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una, po odmowie wyświetlania filmu przez właścicieli sieci kinowych.

W obszernym wywiadzie dla CNN Lynton nie zgodził się z poglądem prezydenta Baracka Obamy, który powiedział, że wycofanie filmu z kin było błędem. „W tym przypadku prezydent, prasa i opinia publiczna błędnie oceniają to co się stało” – powiedział. Dodał, że osobiście rozmawiał z doradcami Białego Domu, którzy „bez wątpienia zdawali sobie sprawę z sytuacji”.

REKLAMA

Lynton wyraził też zdumienie i zaskoczenie faktem, iż żadna z wielkich wytwórni w Hollywood nie stanęła publicznie po stronie Sony Pictures po dokonanym na nią cyberataku i podejmowanych przez nią próbach wprowadzenia filmu do kin. „Spowodowało to, że całe przedsięwzięcie było bardzo, bardzo samotne” – podkreślił.

Kiedy sieci kin odmówiły wyświetlania obrazu „nie mieliśmy innej alternatywy” jak go wycofać – powiedział Lynton. Podkreślił, że Sony Pictures bada inne możliwości rozpowszechnienia filmu jednak dotychczas żadna z medialnych platform nie wykazała konkretnego zainteresowania.

Zainteresowanie rozpowszechnieniem filmu wyraził „jeden z największych dystrybutorów VOD (płatnych filmów na życzenie odbieranych za pośrednictwem kablowych sieci TV – PAP) oraz jeden z handlowych portali internetowych” – powiedział szef Sony Pictures. Nie podał jednak bliższych szczegółów.

Sony Pictures odwołała w środę wprowadzenie filmu do kin po groźbach hakerów – najprawdopodobniej z Korei Północnej – pod adresem zarówno widzów jak i właścicieli sieci kin.

W piątek decyzję wytwórni skrytykował na konferencji prasowej prezydent Barack Obama. Powiedział, że może ona zachęcać innych do zastraszania twórców, których dzieła zawierają niewygodne treści oraz, że może to zapoczątkować „autocenzurę”.

Po wypowiedzi prezydenta Sony Pictures zapewniła w opublikowanym oświadczeniu, że „natychmiast rozpoczęła badanie alternatywnych sposobów, które umożliwiłyby nam rozpowszechnienie filmu na innej platformie”. Oświadczenie głosi, że „wolność wypowiedzi nie powinna być nigdy ograniczana przez groźby lub wymuszenia”.

Film, którego produkcja kosztowała 44 mln dolarów jest komedią i opowiada o fikcyjnym zamachu na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Film wywołał oburzenie Korei Północnej i stał się powodem ataku hakerów na wytwórnię, chociaż władze w Pjongjangu zaprzeczyły jakoby miały z nim związek. Hakerzy zagrozili atakami, porównywalnymi z tymi z 11 września 2001 roku, jeśli film wejdzie na ekrany kin. Jeszcze w listopadzie przeprowadzili oni cyberatak na Sony Pictures, uważany za największy, jaki dotychczas miał miejsce na terenie USA.

FBI formalnie oskarżyło w piątek o ten atak Koreę Północną. Obama powtórzył ten zarzut i zapowiedział, że USA odpowiedzą na ten atak „proporcjonalnie” i w sposób jaki uznają za odpowiedni. (PAP)

fot.Paul Buck/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097986020 views

REKLAMA

REKLAMA

2097986253 views

REKLAMA

2099782645 views

REKLAMA

2097986396 views

REKLAMA

2097986497 views

REKLAMA

2097986607 views