REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Scenarzyści filmowi z całego świata będą obradować w Warszawie

Scenarzyści filmowi z całego świata będą obradować w Warszawie

-

130 autorów filmowych scenariuszy, m.in. z USA, Izraela i Wlk. Brytanii weźmie udział w organizowanej w Warszawie 3. Światowej Konferencji Scenarzystów. Spotkanie rozpocznie się w środę. Jednym z prelegentów będzie współtwórca thrillera “Szczęki” Carl Gottlieb.

Sposoby finansowania filmów – w tym na przykładzie doświadczeń polskich, ochrona praw autorskich twórców scenariuszy, warunki zatrudniania i wynagradzania scenarzystów, zespołowa praca nad tekstem – na przykładzie seriali, pisanie scenariuszy dla telewizji oraz do filmów, których przeznaczeniem jest prezentacja w internecie – takie m.in. tematy podjęte zostaną podczas dwudniowych obrad w kinie Kultura – wymieniał na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie zasiadający w zarządzie Federacji Scenarzystów Europejskich Robert Taylor.

REKLAMA

Sporo miejsca w dyskusji poświęcone będzie pracy na rzecz telewizji – zapowiedział jeden z szefów Gildii Scenarzystów Amerykańskich Christopher Keyser. “Żyjemy w czasach, gdy telewizja stała się najbardziej potężnym medium” – podkreślił Keyser.

Wśród prelegentów ma być Brytyjczyk Andrew Davies, który w dorobku – oprócz scenariuszy obu części “Dziennika Bridget Jones” – ma np. 26 odcinków serialu “House of Cards” z Kevinem Spaceyem w roli głównej.

Amerykański “House of Cards” inspirowany jest brytyjskim miniserialem BBC z 1990 roku pod tym samym tytułem, który był adaptacją powieści brytyjskiego polityka i pisarza Michaela Dobbsa (ur. 1948), byłego doradcy premierów Margaret Thatcher i Johna Majora. Scenariusze czterech odcinków brytyjskiego miniserialu (reż. Paul Seed) napisał Davies.

W Warszawie gościć będzie także Hagai Levi z Izraela, współtwórca serialu “In Treatment” (2008), gdzie główną rolę psychoterapeuty grał Gabriel Byrne. Ta telewizyjna produkcja to z kolei amerykańska wersja izraelskiego “BeTipul” (2005-2008), do którego scenariusze tworzył Levi (wersję polską, serial “Bez tajemnic” z Jerzym Radziwiłowiczem, reżyserował m.in. Jacek Borcuch).

Twórcy pracujący na rzecz kina, którzy wezmą udział w konferencji, to – jak zapowiedziano – np.: Carl Gottlieb, autor scenariuszy “Szczęk” (reż. Steven Spielberg) i “Szczęk 2” (reż. Jeannot Szwarc), Olivia Hetreed, scenarzystka “Dziewczyny z perłą” w reżyserii Petera Webbera, oraz Lucy Alibar. Na podstawie jej scenariusza Benh Zeitlin zrealizował niedawno nominowany do czterech Oscarów film “Bestie z południowych krain”.

Światowa Konferencja Scenarzystów odbywa się co dwa lata, jako jedno z najważniejszych w skali globalnej spotkań przedstawicieli tego środowiska. W dyskusji biorą udział reprezentanci gildii i związków scenarzystów m.in. z Europy, USA i Kanady, zrzeszonych w Federacji Scenarzystów Europy (FSE) i Międzynarodowym Stowarzyszeniu Gildii Scenarzystów (IAWG). Poprzednie dwie edycje odbyły się w Atenach i Barcelonie.

Spotkanie w Warszawie będzie zarazem okazją do promocji polskiego przemysłu audiowizualnego oraz do podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez scenarzystów polskich – spodziewa się Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

W obradach wezmą udział scenarzyści z prawie wszystkich krajów europejskich – w tym z Polski, a także m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Indii, Kenii – poinformował przewodniczący Koła Scenarzystów SFP Maciej Karpiński.(PAP)

fot.dreamcc/pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks