REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaPrezydent Komorowski zainaugurował Narodowe Czytanie "Trylogii"

Prezydent Komorowski zainaugurował Narodowe Czytanie „Trylogii”

-

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką zainaugurowali w sobotę w Warszawie Narodowe Czytanie „Trylogii”. Dzieło Henryka Sienkiewicza czytane będzie przez cały dzień w ponad 1500 miejscach w całym kraju.

Prezydent przypomniał, że „Trylogia” przypomina obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, jest wyrazem naszych narodowych tęsknot i marzeń, kroniką naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

REKLAMA

„+Trylogia+ zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana +ku pokrzepieniu serc+ w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody sienkiewiczowskich bohaterów” – mówił prezydent otwierając Narodowe Czytanie.

W sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent Komorowski odczytał kilka pierwszych akapitów powieści, potem fragment książki przeczytała Anna Komorowska. Następnie 12-częściową adaptację „Trylogii” przygotowaną przez Bronisława Maja zaprezentują aktorzy m.in.: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Jan Peszek, Anna Seniuk, Adam Woronowicz, Izabela Kuna. Czytaniu towarzyszy muzyka, specjalnie przygotowana na tę okazję przez kompozytorów młodego pokolenia: Bartosza Chajdeckiego, Marcina Maseckiego, Jacka Hałasa oraz zespół Pink Freud i duet The Dumplings.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W sobotę „Trylogia” czytana jest w bibliotekach, na rynkach miast, w szpitalach, szkołach siedzibach samorządów w niemal wszystkich większych miastach Polski. Jak poinformowało Biuro Kultury Kancelarii Prezydenta RP ośrodki, w których odbędzie się czytanie „Trylogii” najczęściej decydowały się na „Potop”, mniej popularne okazały się „Ogniem i mieczem” i „Pan Wołodyjowski”. Liczba ośrodków, które biorą udział w Narodowym Czytaniu, zwiększa się z roku na rok. Dwa lata temu, kiedy czytano „Pana Tadeusza”, było ich zaledwie 60, w zeszłym roku „Zemsta” czytana już była w ponad 700 miejscach. Tegoroczna liczba zgłoszeń – 1532, oznacza ponad dwukrotny wzrost uczestników czytania w ciągu jednego roku.

W wielu ośrodkach lekturze towarzyszą dodatkowe atrakcje – we wrocławskich tramwajach i autobusach ubrani w stroje z epoki Sienkiewiczowskich bohaterów wolontariusze przeczytają fragmenty „Potopu”. W Słupsku nagrane na nośnikach elektronicznych fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza będą odtwarzane w autobusach linii dalekobieżnej i regionalnej PKS Słupsk SA. W Mińsku Mazowieckim odbędzie się próba pobicia rekordu Guinnessa w maratonie czytelniczym dzieł Henryka Sienkiewicza.

Ciekawą ekspozycję związaną z ogólnopolską akcją „Narodowe Czytanie” przygotowała Biblioteka Śląska w Katowicach. W siedzibie książnicy oglądać można m.in. wydanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza z 1886 r., ok. 50 pocztówek z przełomu XIX i XX w. z portretami bohaterów powieści oraz powstałe ponad sto lat temu adaptacje teatralne oparte na fabule dzieła Sienkiewicza. Napisane na motywach „Trylogii” sztuki pochodzą z kolekcji z Biblioteki Teatru Lwowskiego, która na Śląsk trafiła w 1945 roku. Wśród nich są m.in. „Hajduczek”, „Amory Pana Michała”, „Mały rycerz”. Biblioteka posiada również autograf, czyli odręcznie napisany przez Sienkiewicza fragment „Potopu”. Tekst na tej stronie rozpoczyna się w środku zdania od słów: „pewną wiadomość przywieźć…”.

W Krakowie głównym punktem akcji jest „Czytanie w Barbakanie”. W ciekawej scenografii, w której uczestniczyła grupa rekonstrukcyjna „Podolski Regiment”, dzieło Sienkiewicza czytają znani krakowscy aktorzy, m.in. Urszula Grabowska (Helena), Ewa Kaim (Oleńka), Jacek Romanowski (Zagłoba), Radosław Krzyżowski (Skrzetuski), Tomasz Schimscheiner (Pan Wołodyjowski) i Dorota Segda (Basia). W rolę narratora wcieli się prof. Franciszek Ziejka.

Akcję Narodowe Czytanie. Henryk Sienkiewicz „Trylogia” w Warszawie organizuje Kancelaria Prezydenta RP wraz z Narodowym Centrum Kultury oraz Stołeczną Estradą. (PAP)

Na zdjęciu: Prezydent Bronisław Komorowski fot.Filip Singer/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2105414919 views

REKLAMA

2105415151 views

REKLAMA

2107211542 views

REKLAMA

2105415293 views

REKLAMA

2105415393 views

REKLAMA

2105415501 views