REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaPoznań. Premiera monodramu muzycznego o Kalinie Jędrusik (WIDEO)

Poznań. Premiera monodramu muzycznego o Kalinie Jędrusik (WIDEO)

-

fot.teatrnowy.pl
fot.teatrnowy.pl

Teatr Nowy w Poznaniu pokaże w piątek premierowy spektakl „Kalina®” w wykonaniu Anny Mierzwy. Monodram muzyczny przypomni życie i piosenki Kaliny Jędrusik.

Aktorka jest autorką koncepcji spektaklu i dokonała wyboru piosenek. Jak przyznała we wtorek na konferencji prasowej poprzedzającej premierę, pomysł na spektakl pojawił się u niej jeszcze w szkole teatralnej.

REKLAMA

„Doszłam do wniosku, że Kalina Jędrusik jest na tyle bogatą osobowością, że przez nią można opowiedzieć o wielu rzeczach – ja chcę opowiedzieć o swoim zawodzie. Powodem zrobienia tego spektaklu był też bogaty wybór pięknych, lirycznych piosenek Jędrusik” – powiedziała Mierzwa.

W trakcie spektaklu widzowie usłyszą 14 piosenek w aranżacji Krzysztofa „Wiki” Nowikowa. Reżyserką przedstawienia jest Agata Biziuk, dramaturgiem – Magdalena Zaniewska.

„Naszym zadaniem było +wbicie się+ w ikonę, która była jednocześnie artystką, kobietą w trudnych czasach. Starałyśmy się, żeby ta postać była wielowarstwowa, by historia, którą Magda opowiada swoim piórem w tym spektaklu, była dotykająca, mówiąca o współczesności” – powiedziała Agata Biziuk.

Twórcy spektaklu przypomnieli, że imię i nazwisko Kaliny Jędrusik jest zastrzeżonym znakiem towarowym. Także w latach PRL nazwisko Jędrusik funkcjonowało jako swoisty znak firmowy, jeden z symboli PRL.

„W jej przypadku +opakowanie+ różniło się od tego, jaka była w środku. Tym spektaklem opowiadamy też, kim jest artysta w ogóle. Wydaje mi się, że udało się nam stworzyć uniwersalną opowieść. Nie będą to więc tylko piosenki Kaliny Jędrusik przeplecione zabawnymi, ale powszechnie znanymi anegdotami o niej” – powiedziała Biziuk.

Anna Mierzwa przyznała, że Kalina Jędrusik była tematem jej pracy magisterskiej. Przygotowując się do spektaklu oglądała i słuchała nagrania z jej udziałem, rozmawiała też z osobami, które znały artystkę.

Kalina Jędrusik urodziła się w 1930 lub 1931 r. Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła w 1953 r. do Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jej kariera objęła występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniósł jej telewizyjny Kabaret Starszych Panów, gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. „S.O.S.”, „Bo we mnie jest seks”, „Zmierzch”, „Ciepła wdówka na zimę”, „Nie, nie nie budźcie mnie”. Wykreowała wiele ról w Teatrze Telewizji.

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (1975), Helena Księżakowa w „Jowicie” Janusza Morgensterna (1967), Anna w „Spóźnionych przechodniach” Jana Rybkowskiego (1962), Joanna w komedii kryminalnej Jana Batorego „Lekarstwo na miłość” (1965) oraz – będąca ostatnią w jej filmowej karierze – nauczycielka śpiewu w „Podwójnym życiu Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego (1991). Aktorka zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie.

Spektakl „Kalina®” jest realizowany przez Annę Mierzwę w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.(PAP)

[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/vOZn5kLASts”]

REKLAMA

2097960988 views

REKLAMA

REKLAMA

2097961221 views

REKLAMA

2099757613 views

REKLAMA

2097961364 views

REKLAMA

2097961465 views

REKLAMA

2097961575 views