REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaPolska pamiątka z Wystawy Kolumbijskiej w Chicago

Polska pamiątka z Wystawy Kolumbijskiej w Chicago

-

W 1893 roku w Chicago odbyła się Światowa Wystawa Kolumbijska (Columbian Exposition). Uczestniczyły w niej osoby z całego świata i mieszkańcy miasta. Wystawę oglądali również polscy emigranci z Chicago, czego dowodem jest eksponat znajdujący się w Muzeum Polskim w Chicago (MPA). Eksponat jedyny w swoim rodzaju…

Konstancja B. Dąbrowska, ofiarodawczyni torebeczki fot.K. Balutowski
Konstancja B. Dąbrowska, ofiarodawczyni torebeczki fot.K. Balutowski

Muzeum Polskie w Ameryce posiada w swojej kolekcji mały eksponat, który dowodzi, że Polacy byli obecni na tej ekspozycji. Podczas wystawy w 1893 roku w Budynku Elektrotechniki  Konstancja B. Dąbrowska nabyła niewielką torebkę – portmonetkę, którą później przekazała do muzeum.

REKLAMA

Torebeczka z Columbian Exposition w zbiorach MPA fot.K. Balutowski
Torebeczka z Columbian Exposition w zbiorach MPA fot.K. Balutowski

Torebka wykonana jest z czarnej skóry, ma metalowe zapięcie ozdobione grawerunkiem, na którym widnieje postać Krzysztofa Kolumba u wybrzeży Ameryki i kilka elementów dekoracyjnych: amerykańska flaga i symbole marynistyczne. Metalowe zapięcie w środku torebki ma wygrawerowany Budynek Elektrotechniki, w którym odbywała się wystawa.

Budynek Elektrotechniki był jednym z najbardziej popularnych miejsc na wystawie. Panoramiczne fotografie, które zachowały się do dzisiaj, pokazują budowlę w godzinach wieczornych, wspaniale oświetloną. Można z całą pewnością stwierdzić, że Konstancja Dąbrowska była pod wielkim wrażeniem cudów i możliwości energii elektrycznej.

Portmonetka - torebeczka z Columbian Exposition fot.K. Balutowski
Portmonetka – torebeczka z Columbian Exposition fot.K. Balutowski

Zarówno dla Konstancji Dąbrowskiej, jak i dla innych Polaków uczestniczących w ekspozycji, idea energii elektrycznej reprezentowała przyszłość, w której świat miał wyglądać inaczej niż im współczesny. Niektórzy mogli widzieć w przyszłości szanse dla wolnej i niepodległej Polski. Światło energii elektrycznej dawało nadzieję na lepsze jutro.

Prawie czterdzieści lat później wolna i niepodległa Polska otrzymała prawo do zaprezentowania swoich osiągnięć naukowych, wynalazków, sztuki i historii na Wystawie Światowej (World’s Fair) w Nowym Jorku w 1939 roku. Nasz kraj reprezentowała szeroka gama eksponatów, których część trafiła także do naszego muzeum.

Katarzyna Bałutowska

inwentaryzatorka, koordynatorka ds. rozwoju Muzeum Polskiego w Ameryce

_______________________________________________________

Olga Boznańska "Madame Paris" fot.arch. MPA
Olga Boznańska „Madame Paris” fot.arch. MPA

Dnia 12 lutego 2014 roku, w środę, o godzinie 18.30 w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz Muzeum Polskiego w Ameryce pod adresem 984 N. Milwaukee Ave. w  Chicago odbędzie się spotkanie z dr Ewą Bobrowską, historyczką sztuki z Paryża, zatytułowane „Olga Boznańska (1865-1940) i jej artystyczne przyjaźnie”.

Dr Ewa Bobrowska, absolwentka historii sztuki (Uniwersytet Panthéon-Sorbonne, Paryż) i psychologii (Uniwersytet Jagielloński, Kraków) zajmuje się historią sztuki XIX i XX wieku. Obecnie przygotowuje wystawę monograficzną Olgi Boznańskiej, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2014 r.

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim.

Wstęp: sugerowana dotacja 10 dol. na rzecz muzeum.

Rezerwacja pod nr tel. 1-773-384-3352  wew. 101

www.facebook.com/events/603776723028366/

REKLAMA

2093177307 views

REKLAMA

2093177591 views

REKLAMA

2094974040 views

REKLAMA

2093177841 views

REKLAMA

2093177979 views

REKLAMA

2093178120 views