REKLAMA

2132245886 views

REKLAMA

2132245884 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaPiąta edycja festiwalu „Chopin in the City”

Piąta edycja festiwalu „Chopin in the City”

-

Do 1 marca słuchamy wspaniałej muzyki

Do 1 marca potrwa 5. edycja festiwalu „Chopin in the City”. Bogaty program festiwalu, przygotowany przez Grażynę Auguścik, tym razem – wzorem innych festiwali przymuszonych przez pandemię do całkowitej zmiany formuły – dostępny jest w całości online.

REKLAMA

W programie piątego, dobrze już zadomowionego w Chicago Festiwalu „Chopin in the City”, znalazło się osiem dni festiwalowych i tyleż wydarzeń. Ze względu na obowiązujące przepisy i trwającą pandemię, Grażyna Auguścik oraz fundacja Sounds & Notes, organizatorzy wydarzenia, zdecydowali o dostępności wszystkich wydarzeń wyłącznie w formule online. „Festiwal w takiej formule to zupełnie inny festiwal” – mówi „Dziennikowi Związkowemu” artystka. „Od strony technicznej mierzymy się z nowymi wyzwaniami – każdy koncert wymagał od nas ogromnej dyscypliny i zapewnienia doskonałych warunków technicznych. Bardzo ważne jest nagranie dźwięku, obraz, wcześniej nasza uwaga była skoncentrowana na czymś innym” – dodaje.

22 lutego w Konsulacie Generalnym w Chicago odbyła się kameralna uroczystość rozpoczęcia festiwalu, w trakcie której przemawiały konsul Małgorzata Bąk-Guzik oraz Grażyna Auguścik. Wystąpiły Agnieszka Likos na skrzypcach, Patrycja Likos Nadybal na wiolonczeli i Akiko Konishi na pianinie. 23 lutego wystąpiło Trio Matt Gold Trio: na gitarze Matt Gold, na perkusji – Greg Artry, Katie Ernst – na basie.

24 lutego publiczność festiwalu wysłuchała pięknego, wyciszającego koncertu fortepianowego Freda Simona. 25 lutego wystąpili w duecie Mateusz Smoczyński na skrzypcach i Stephan Braun na wiolonczeli. 26 lutego wystąpi Lutosławski Piano Duo, czyli Emilia Sitarz i Bartek Wasik.

27 lutego przed publicznością zagra Grażyna Auguścik Group w składzie Grażyna Auguścik, John Kregor, Matt Ulery, Jon Deitemyer, Paul Bedal. „Zaśpiewam standardy jazzowe Victora Younga – kompozytora polskiego pochodzenia urodzonego w Chicago, ale – uwaga – wykształconego w Polsce, bardzo zdolnego, wybitnego” – mówi Grażyna Auguścik. „Po Akademii Muzycznej w Polsce, wrócił do Stanów Zjednoczonych i trafił do Hollywood, gdzie napisał muzykę do 330 filmów. Był nominowany do 22 Oscarów, dostał jednego, pośmiertnie, za film ‘W 80 dni dookoła świata’. Śpiewam jego standardy, bo piosenki z jego filmów zostały zaadaptowane jako standardy jazzowe. To ważny kompozytor związany z Polską” – podkreśla Auguścik.

Ostatnie dwa dni to koncert Svetlany Belsky na pianinie, a także warsztaty „Painting Chopin” z Patricia Art Studio. Festiwal zakończy się koncertem retransmitowanym z Drugiego Programu Polskiego Radia – dla słuchaczy i gości festiwalu zagrał Royal String Quartet w składzie Izabela Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Paweł Czarny i Michał Pepol. I ten koncert dla Grażyny Auguścik ma szczególne znaczenie. „Utwory Krzysztofa Pendereckiego wybrzmią w wykonaniu kwartetu w ramach naszego festiwalu na krótko przed rocznicą jego śmierci” – mówi. „Penderecki odszedł w pandemicznej ciszy, ten koncert jest więc swoistym hołdem dla niego.”

Nowy tryb festiwalu oznacza duże zmiany także dla publiczności. „A tej najbardziej ze wszystkich części składowych festiwalu brakuje” – przyznaje Grażyna Auguścik. „Publiczność jest częścią koncertu i niepisaną częścią aranżacji utworu” – mówi. Ale organizowanie festiwalu w Internecie ma również pewne plusy. „Koncerty zostaną na stronie internetowej, pozwolimy im żyć trochę swoim życiem, można do nich wrócić i ‘na nie pójść’ w dowolnym czasie” – dodaje.

Trwający jeszcze festiwal dostępny jest nawet w najdalszych zakątkach globu, wysłuchać go mogą zarówno Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce. Niezliczone pozostają statystyki widowni, ale Grażyna Auguścik spodziewa się, że zasięg będzie zupełnie inny niż zasięg koncertów stacjonarnych. Organizatorka przyznaje również, że trudna w tym roku była organizacja koncertu od strony finansowej. „Jest to festiwal organizowany przez naprawdę małą fundację, koncerty nie są obecnie biletowane. Ale udało nam się wszystko finansowo spiąć i jesteśmy” – mówi. Ciągle na rzecz fundacji i festiwalu jest prowadzona zbiórka. „Bardzo chciałabym, żeby nasi słuchacze rozumieli, że dla nas ważna jest każda kwota, bo każda przyczyni się do tego, że sztuka ciągle istnieje, nawet w tak trudnych czasach” –  mówi artystka.

Grażyna Auguścik jest wokalistką, kompozytorką, aranżerką i producentką. Zdobyła uznanie i podziw krytyków muzycznych, entuzjastów jazzu, a nawet nie-jazzowej publiczności. Jest jedną z najbardziej intrygujących współczesnych wokalistek na światowej scenie jazzowej. Swoją profesjonalną karierę muzyczną rozpoczęła w Europie, w 1992 roku ukończyła prestiżową Berklee College of Music w Bostonie i od tego czasu stoi na scenie muzycznej. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie występuje i nagrywa. Dotąd wydała 18 albumów, z czego 10 pod własną wytwórnią GMA Records, brała udział w wielu projektach gościnnie. Festiwal „Chopin in the City” obydwa się po razy piąty.

Katarzyna Korza
k.korza@zwiazkowy.com


26 luty, 7.00 pm
Millennium Stage at The Kennedy Center, Washington DC
Lutoslawski Piano Duo
Emilia Sitarz-piano
Bartek Wasik-piano

27 luty, 7.00 pm
Piano Forte Foundation, Chicago
Grazyna Auguscik Group
Grazyna Auguscik-vocal
Paul Bedal-piano
Jon Deitemyer-drums
John Kregor-guitar
Matt Ulery-bass

28 luty, 12 pm
Polish Museum of America, Chicago
Svetlana Belsky- piano,
“Painting Chopin”
Students from Patricia Art Studio

1 marca, 7pm
Polish National Radio, Warszawa, Polska
Royal String Quartet
Izabela Szałaj – Zimak (violin)
Elwira Przybyłowska (violin)
Paweł Czarny (viola)
Michał Pepol (cello)

REKLAMA

2129462501 views

REKLAMA

REKLAMA

2129462517 views

REKLAMA

REKLAMA

2131258837 views

REKLAMA

2129462526 views

REKLAMA

2129462529 views

REKLAMA

2129462533 views