REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaParamount Pictures umożliwi dostęp do filmów wszystkim mieszkańcom UE

Paramount Pictures umożliwi dostęp do filmów wszystkim mieszkańcom UE

-

fot.Wikipedia
fot.Wikipedia

Studio filmowe z USA Paramount Pictures przestanie blokować oglądanie płatnych treści poza określonymi krajami – podała we wtorek Komisja Europejska, która miała zastrzeżenia wobec umowy, jaką studio podpisało z brytyjskim nadawcą telewizyjno-radiowym Sky UK.

KE poinformowała, że amerykański potentat filmowy zobowiązał się, że nie będzie stosował pewnych klauzul licencyjnych w umowach ze Sky. Chodzi o zapisy, które umożliwiały dostęp do płatnych treści jedynie klientom znajdującym się na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Blokowały go natomiast użytkownikom przebywającym w innych krajach wspólnoty, którzy nie mogli oglądać filmów ani przez telewizję satelitarną, ani za pośrednictwem internetu.

REKLAMA

W zamian Paramount miał zapewnić Sky wyłączność na swoje materiały i uniemożliwiać innym nadawcom udostępnianie płatnych treści na terenie obu krajów. Jak wyjaśniła KE, amerykańskie studia filmowe zwykle podpisują umowę licencyjną na swoje treści audiowizualne tylko z jednym nadawcą telewizyjnym w każdym kraju członkowskim, może jednak zdarzyć się, że ze względu na język jeden nadawca działa w kilku krajach członkowskich (tak jak Sky w Irlandii i Wielkiej Brytanii).

W 2015 r. Komisja Europejska uznała, że zapisy ograniczające dostęp do treści audiowizualnych łamią unijne zasady konkurencji i zarzuciła Paramount i Sky działanie wbrew polityce antymonopolowej Unii. Urzędnicy KE podkreślili, że klauzule przyznające wyłączność terytorialną na rozpowszechnianie treści szkodzą transgranicznej konkurencji nadawców telewizyjnych. W rezultacie wewnętrzny rynek unijny jest podzielony wzdłuż granic państwowych.

Tymczasem UE chce zniesienia nieuzasadnionego geoblokingu, czyli mechanizmu ograniczającego dostęp do treści lub usług cyfrowych, nakładany przez usługodawców na użytkowników ze względu na ich położenie geograficzne. Komisja Europejska planuje, by już od połowy 2017 r. internauci mogli bez ograniczeń korzystać z wykupionych treści cyfrowych na terenie całej Unii.

Paramount zobowiązał się, że nie będzie stosował klauzul w istniejących już umowach licencyjnych ani nie będzie umieszczał tego typu zapisów w nowych kontraktach podpisywanych z operatorami telewizyjnymi działającymi na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czyli w państwach UE, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii. Rozwiązania te mają obowiązywać przez najbliższe pięć lat i dotyczyć zarówno płatnej telewizji, jak i płatnych kanałów filmowych.

Ciągle niewyjaśnione zostają podobne zastrzeżenia, jakie KE postawiła w ubiegłym roku pięciu innym studiom filmowym ze Stanów Zjednoczonych, czyli: Disney, NBCUniversal, Sony, Twentieth Century Fox i Warner Bros.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

REKLAMA

2100017991 views

REKLAMA

REKLAMA

2100018224 views

REKLAMA

REKLAMA

2101814616 views

REKLAMA

2100018367 views

REKLAMA

2100018468 views

REKLAMA

2100018578 views