REKLAMA

2132448715 views

REKLAMA

2132448714 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaOscar dla "Idy" w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Oscar dla “Idy” w Muzeum Kinematografii w Łodzi

-

Statuetkę Oscara, którą reżyser Paweł Pawlikowski przywiózł z Los Angeles za film “Ida”, będzie można w weekend oglądać w łódzkim Muzeum Kinematografii. Oscar będzie prezentowany z innymi nagrodami na wystawie “#IdaTheFilm”, która opowiada historię powstania filmu.

Tylko w najbliższą sobotę i niedzielę wśród eksponatów na wystawie będzie eksponowane najsłynniejsze filmowe trofeum, czyli Oscar – Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – poinformowała we wtorek PAP dyrektor muzeum Marzena Bomanowska.

REKLAMA

Podczas 87. gali nagród amerykańskiej Akademii Filmowej Pawlikowski odebrał za “Idę” złotą statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. To pierwszy Oscar dla polskiego filmu w tej kategorii, w której wcześniej o nagrodę walczyło 10 polskich obrazów.

Multimedialna ekspozycja w Muzeum Kinematografii opowiada historię powstania “Idy” – można zobaczyć m.in. fotografie współautora zdjęć Ryszarda Lenczewskiego, a także unikalne nagrania, elementy scenografii, fragmenty scenopisu, wywiady z twórcami oraz niektóre z licznych nagród, którymi na całym świecie uhonorowano film.

Oscar będzie prezentowany w sali m.in. z nagrodami brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA), statuetkami Europejskiej Akademii Filmowej, Spotlight Awards Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów, a także Złotymi Lwami oraz Orłami.

“Ida”, do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez łódzkie studio Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Duński Instytut Filmowy i Łódzki Fundusz Filmowy.

W rywalizacji o złotą statuetkę film Pawlikowskiego pokonał w swojej kategorii: rosyjskiego “Lewiatana” w reż. Andrieja Zwiagincewa, argentyńskie “Dzikie historie” w reż. Damiana Szifrona, mauretańskie “Timbuktu” w reż. Abderrahmane Sissako oraz estońsko-gruzińskie “Mandarynki” w reż. Zazy Urushadzego.

Oscara nie zdobyli operatorzy Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, którzy nominowani byli w kategorii najlepsze zdjęcia. Złotą statuetkę otrzymał pochodzący z Meksyku Emmanuel Lubezki za zdjęcia do “Birdmana”. (PAP)

fot.Paul Buck/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

 

REKLAMA

2129534260 views

REKLAMA

REKLAMA

2129534275 views

REKLAMA

REKLAMA

2131330595 views

REKLAMA

2129534285 views

REKLAMA

2129534288 views

REKLAMA

2129534292 views