REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaOrły 2015 przyznane - "Bogowie" najlepszym filmem

Orły 2015 przyznane – “Bogowie” najlepszym filmem

-

“Bogowie” Łukasza Palkowskiego to produkcja uhonorowana Polską Nagrodą Filmową Orłem 2015 w kategorii najlepszy film. Palkowski odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera. Za najlepszych aktorów pierwszoplanowych uznani zostali Tomasz Kot i Maja Ostaszewska.

17. w historii ceremonia wręczenia Orłów odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie. Orły, potocznie nazywane “polskimi Oscarami”, to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli filmowej branży.

REKLAMA

O tegoroczną nagrodę dla najlepszego filmu dramat “Bogowie” – o zespole, który przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca – konkurował z “Jackiem Strongiem” Władysława Pasikowskiego i “Miastem 44” Jana Komasy.

Łukasz Palkowski odebrał za realizację “Bogów” nagrodę dla najlepszego reżysera. Polska Akademia Filmowa uznała ponadto, że “Bogowie” to film o najlepszym scenariuszu – Orła odebrał scenarzysta Krzysztof Rak. W kategorii zdjęcia także zwyciężyli “Bogowie”; statuetkę otrzymał operator Piotr Sobociński Jr.

Tomasz Kot, który zagrał w “Bogach” Zbigniewa Religę, zdobył Orła 2015 w kategorii główna rola męska. Statuetkę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki odebrała Maja Ostaszewska, uhonorowana za rolę Hanny Kuklińskiej w “Jacku Strongu”.

Laureatami Orłów dla najlepszych aktorów drugoplanowych zostali z kolei: Piotr Głowacki (“Bogowie”) i Kinga Preis (“Pod Mocnym Aniołem”).

Nagrodę w kategorii Odkrycie Roku otrzymała Zofia Wichłacz, doceniona za rolę “Biedronki” w opowiadającym o powstaniu warszawskim “Mieście 44”.

Ekipie, która pracowała nad “Miastem 44”, przyznano również Orły w kategoriach: najlepsza scenografia (Grzegorz Piątkowski i Marek Warszewski), kostiumy (Magdalena Rutkiewicz-Luterek i Dorota Roqueplo) oraz montaż (Michał Czarnecki).

W kategorii najlepszy dźwięk triumfował Bartosz Putkiewicz, doceniony za pracę nad zmontowanym z powstańczych kronik z 1944 roku filmem “Powstanie Warszawskie”.

Honorowani Orłami mogą być również artyści już nieżyjący. Na liście tegorocznych laureatów znalazł się Czesław Niemen, nagrodzony w kategorii najlepsza muzyka. Utwory Niemena usłyszeć można w zrealizowanym w 2014 roku dokumencie Krzysztofa Magowskiego “Sen o Warszawie”.

Przyznany został także Orzeł 2015 w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny – triumfował w niej “Czas Honoru – Powstanie” (reż. Jan Hryniak).

Orłem 2015 w kategorii najlepszy film europejski Polska Akademia Filmowa postanowiła nagrodzić rosyjskiego “Lewiatana” w reż. Andrieja Zwiagincewa.

Polską Nagrodę Filmową Orła za Osiągnięcia Życia odebrał podczas poniedziałkowej gali aktor Franciszek Pieczka, odtwórca ról w filmach “Żywot Mateusza”, “Austeria”, niezapomniany Gustlik z serialu “Czterej pancerni i pies”.

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Orłów objęła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2122674121 views

REKLAMA

REKLAMA

2122674138 views

REKLAMA

REKLAMA

2124470458 views

REKLAMA

2122674148 views

REKLAMA

2122674154 views

REKLAMA

2122674158 views