REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaOgłoszono nominacje do Oscarów: 12 nominacji dla "Zjawy"

Ogłoszono nominacje do Oscarów: 12 nominacji dla „Zjawy”

-

fot.Justin Lane/EPA
fot.Justin Lane/EPA

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek nominacje do tegorocznych Oscarów w 24 kategoriach. Aż 12 nominacji zdobył western „Zjawa”, w tym w kategorii najlepszy film, reżyseria – dla Alejandro Inarritu i najlepszy aktor – dla Leonardo DiCaprio.

W najważniejszej kategorii najlepszy obraz nominowano w tym roku osiem filmów: „Zjawa”, „Marsjanin”, „Big Short”, „Spotlight”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, „Pokój”, „Brooklyn” i „Most Szpiegów”.

REKLAMA

Film „Zjawa”, który zdobył najwięcej, bo aż 12 nominacji, to western oparty na faktach, w którym DiCaprio kreuje główną rolę trapera Hugh Glassa szukającego zemsty na kolegach, którzy pozostawili go bez pomocy po ataku niedźwiedzia. Obraz otrzymał w niedzielę Złoty Glob w najważniejszych kategoriach: najlepszy film dramatyczny, najlepsza reżysera – dla Alejandro Inarritu i najlepszy aktor – dla DiCaprio.

Aż 10 nominacji do Oscara uzyskał w tym roku film „Mad Max: Na drodze gniewu”, w tym w kategorii najlepszy film i reżyseria – dla George’a Millera. Film stanowi czwartą część australijskiej serii zapoczątkowanej w 1979 r. Tytułowy Mad Max jest prześladowany przez demony przeszłości i uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie.

Kolejnym faworytem Oscarów jest „Marsjanin”, który uzyskał siedem nominacji, w tym w kategorii najlepszy film oraz najlepszy aktor – dla Matta Damona. To film z gatunku fantastyki. Damon gra w nim rolę astronauty pozostawionego bez pomocy na Czerwonej Planecie.

W tym roku emocje dla fanów polskiego kina są nieco mniejsze niż w roku ubiegłym, bo polski kandydat do Oscara „11 minut” Jerzego Skolimowskiego nie zakwalifikował się na listę dziewięciu filmów, spośród których członkowie Akademii nominowali w czwartek pięć w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. W ubiegłym roku Oscara w tej kategorii zdobyła „Ida” Pawła Pawlikowskiego.

W tym roku za faworyta w tej kategorii uznaje się poświęcony Holokaustowi film „Syn Szawła” Węgra Laszlo Nemesa. Obraz ten zdobył w niedzielę Złoty Glob za najlepszy film nieanglojęzyczny, a wcześniej Grand Prix festiwalu w Cannes w 2015 roku.

Poza „Synem Szawła” nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zdobyły jeszcze: „W objęciach węża” (Kolumbia), „Mustang” (Francja), „Theeb” (Jordania) i „A War” (Dania).

Oto lista innych nominowanych w najważniejszych kategoriach:

Najlepszy reżyser: Adam McKay – „The Big Short”; George Miller – „Mad Max: Na drodze gniewu”; Alejandro Inarritu – „Zjawa”; Lenny Abrahamson – „Pokój”; Tom McCarthy – „Spotlight”

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Cate Blanchett – „Carol”; Brie Larson – „Pokój”; Jennifer Lawrence – „Joy”; Charlotte Rampling – „45 Years”; Saoirse Ronan – „Brooklyn”.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Bryan Cranston – „Trumbo”; Matt Damon – „Marsjanin”; Leonardo DiCaprio – „Zjawa”; Michael Fassbender – „Steve Jobs” i Eddie Redmayne – „Dziewczyna z portretu”.

Najlepsze zdjęcia: Ed Lachman – „Carol”; Robert Richardson – „Nienawistna ósemka”; John Seale – „Mad Max: Na drodze gniewu”; Roger Deakins – „Sicario” i Emmanuel Lubezki – „Zjawa”.

88. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w Los Angeles 28 lutego.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109435654 views

REKLAMA

REKLAMA

2109435886 views

REKLAMA

REKLAMA

2111232277 views

REKLAMA

2109436027 views

REKLAMA

2109436126 views

REKLAMA

2109436234 views