REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaO próbie podsumowania malarstwa Olgi Boznańskiej w MPA

O próbie podsumowania malarstwa Olgi Boznańskiej w MPA

-

12 lutego 2014 roku w Muzeum Polskim odbyło się niezwykłe spotkanie z dr Ewą Bobrowską, historyczką sztuki z Paryża, która poprowadziła wykład pod tytułem „Olga Boznańska (1865-1940) i jej artystyczne przyjaźnie”.

Dr Ewa Bobrowska
Dr Ewa Bobrowska

Dr Ewa Bobrowska przyjechała do Stanów Zjednoczonych, by szukać informacji na temat dzieł artystki w zbiorach instytucjonalnych i prywatnych w związku z planowaną na październik 2014 roku wystawą w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa zainauguruje obchody 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci malarki. Pokaz obejmie około 180 obrazów, w tym 120-150 prac artystki z różnych okresów jej twórczości – oprócz dzieł sztandarowych pochodzących z największych polskich zbiorów muzealnych pojawią się też obrazy, które nigdy dotąd nie były w Polsce pokazywane.

REKLAMA

Ambicją twórców wystawy będzie przedstawienie prac Boznańskiej w kontekście malarstwa światowego, dlatego zobaczymy też obrazy innych twórców, zarówno tych, z którymi Boznańska bywa tradycyjnie konfrontowana, jak i skłaniających do nowych porównań. Prelegentka uchyliła rąbka tajemnicy, informując zgromadzonych, iż na wystawie pojawią się dzieła takich artystów, jak Pierre Bonnard, Edouard Vuillard, Edouard Manet, a nawet Diego Velasquez.

Olga Boznańska fot.Wikipedia
Olga Boznańska „Autoportret”  fot.Wikipedia

Natomiast na 2015 rok planowane jest wydanie katalogu dzieł wszystkich artystki. Projekt kompleksowego opracowania całości spuścizny artystycznej malarki ma kapitalne znaczenie z punktu widzenia naukowego. Jego realizacja pozwoli na zrekonstruowanie zasadniczych linii rozwoju jej twórczości, ułatwi ustalenie datacji poszczególnych dzieł oraz tożsamości portretowanych modeli, a dzięki możliwym porównaniom pozwoli właściwie odtworzyć społeczny i artystyczny kontekst działalności artystycznej Boznańskiej. Umożliwi również przypisanie właściwego jej miejsca w historii sztuki polskiej i światowej, w oparciu nie tylko o krążące o niej mity i anegdoty, ale też o rzetelną analizę historyczną i stylistyczną. Wydarzenie to będzie miało również fundamentalne znaczenie dla rynku sztuki, stwarzając podstawę do oceny porównawczej zawartych w katalogu prac. Historyczka sztuki, Ewa Bobrowska, współautorka wystawy i katalogu dzieł wszystkich, mówiła o wyzwaniach, jakie stawia realizacja obu tych ambitnych i kompleksowych przedsięwzięć.

Olga Boznańska to jedna z najbardziej cenionych i oryginalnych polskich malarek. Pozostawiła po sobie bogatą spuściznę artystyczną, a jej prace reprezentują polską sztukę na większości przeglądowych wystaw w kraju i zagranicą. Córka Francuzki i Polaka odebrała wstępne wykształcenie artystyczne w Krakowie. Kontynuowała je w Monachium. Zachęcona sukcesami odniesionymi na polu europejskim, w 1898 r. osiadła w Paryżu, stolicy ówczesnego artystycznego świata. We Francji rozwinęła karierę międzynarodowej portrecistki.

MPA posiada jeden obraz pędzla Boznańskiej zatytułowany „Madame Paris”, eksponowany w Galerii Stephena i Elizabeth Kuśmierczaków. Obraz trafił do muzeum razem z kolekcją eksponatów z Pawilonu Polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1941 roku. Dzieło najprawdopodobniej zostanie wypożyczone Muzeum Narodowemu w Krakowie, będzie też reprodukowane w katalogu dzieł wszystkich artystki. (Obraz będzie można zobaczyć w Krakowie po raz drugi, jako że był już eksponowany w Krakowie w 2005 roku).

Badając listy Boznańskiej, dr Ewa Bobrowska natknęła się na wzmianki na temat portretowanej starszej pani o nazwisku Paris, która zmarła, podróżując po algierskiej pustyni. Bobrowska datuje obraz znacznie wcześniej niż 1939, może nawet około 1912 roku. Niecierpliwie oczekujemy dalszych wyników badań na temat obrazu „Madame Paris” i okoliczności jego powstania.

Cieszymy się niezmiernie z tego typu spotkań, które uzupełniają i rozpowszechniają wiedzę o dziełach sztuki w muzeum. Dr Ewie Bobrowskiej dziękujemy za wspaniałą prelekcję, życzymy dalszych odkryć i sukcesów oraz oczekujemy na wieści i wystawę w Krakowie, jak i na katalog dzieł wszystkich Boznańskiej.

Opracowały: Małgorzata Kot, Małgorzata Czopor, Julita Siegel

Muzeum Polskie w Ameryce

[cincopa A4DAsdrAunji]

REKLAMA

2093102303 views

REKLAMA

2093102588 views

REKLAMA

2094899037 views

REKLAMA

2093102839 views

REKLAMA

2093102977 views

REKLAMA

2093103118 views