REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaNiemcy. Szefowa Instytutu Polskiego w Berlinie: filmPOLSKA to największy festiwal filmów polskich...

Niemcy. Szefowa Instytutu Polskiego w Berlinie: filmPOLSKA to największy festiwal filmów polskich poza granicami kraju

-

W środę w Berlinie kończy się 17. edycja festiwalu filmowego filmPOLSKA. „To największy festiwal filmów polskich poza granicami kraju. W tym roku pokazano 69 filmów w najważniejszych kinach Berlina i Poczdamu” – mówi PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie Marzena Kępowicz.

„Tegoroczny festiwal ściśle nawiązywał do tematu wojny na Ukrainie, podczas niedzielnej dyskusji panelowej na temat sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej filmowcy relacjonujący wojnę na Ukrainie i protesty na Białorusi opowiadali o swoich wojennych doświadczeniach” – podkreśla szefowa Instytutu.

REKLAMA

Z kolei w poniedziałek „przed koncertem polskiej grupy LOR można było wspomóc dzieci-sieroty z Ukrainy. Przed koncertem wspomniano poległych podczas wojny w Ukrainie chwilą ciszy, a przedstawiciel fundacji zajmującej się pomocą dla dzieci ukraińskich podziękował Polsce i Polakom za solidarność, wsparcie i pomoc udzielaną Ukrainie i Ukraińcom” – relacjonuje Kępowicz.

FilmPOLSKA to „aktywna platforma budująca wizerunek Polski w Niemczech” – podkreśla, dodając: „Nie tylko odbiorca kultury jest beneficjentem festiwalu. Dla młodego twórcy z Polski festiwal otwiera szansę nie tylko zaprezentowania swojej pracy, ale również nawiązania nowych kontaktów zawodowych”.

Co roku podczas filmPOLSKA festiwalową statuetką nagradzane są instytucje i organizacje, które przyczyniają się do promocji polskiej kultury w Niemczech i współpracy polsko-niemieckiej. W tym roku wyróżnienie trafiło do „Kulturzug/Pociąg do kultury” – regularne przejazdy kolejowe na trasie Wrocław-Berlin połączone z inicjatywami kulturalnymi – za „tworzenie i kreowanie przestrzeni do polsko-niemieckiego dialogu kulturowego, jak również za wielkie zaangażowanie w pomoc i wsparcie Ukraińcom uciekającym do Niemiec przed wojną w Ukrainie” – mówi Kępowicz.

Co roku międzynarodowe jury festiwalowe wybiera również najlepszy film w ramach konkursu, w tym roku został nim dokument „Bukolika” Karola Pałki. „W tym znakomicie wizualnie skomponowanym dziele, w którym muzyka odgrywa kontrapunktyczną rolę, tworząc swój własny poziom znaczeń, udało się twórcy filmu stworzyć głęboko duchowe studium rozważań na temat samotności” – uzasadniło jury swój werdykt.

Dyrektor Instytutu Polskiego przypomina, że festiwalowi filmPOLSKA „towarzyszy w tym roku wystawa upamiętniająca postaci związane z Białymstokiem i północno-wschodnim Podlasiem, które wpłynęły na rozwój kina zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wystawa została stworzona przez kolektyw Kaufman Bros & Sista, a do zdjęć wykorzystano specjalną technikę obrazowania – proces mokrej płyty kolodionowej, dzięki czemu zdjęcia mają niezwykły charakter i nastrój”.

Natomiast „w ramach tegorocznej retrospektywy pokazano niemieckiej publiczności kilkanaście filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego – niezwykle popularnego polskiego aktora określanego jako +polski James Dean+”.

Tegoroczna, 17. edycja festiwalu „cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród publiczności niemieckiej” – mówi Kępowicz. Zwraca uwagę, że od początku istnienia festiwalu „zostało zaprezentowanych ponad 1600 filmów, a w spotkaniach z publicznością uczestniczyło ponad 340 polskich twórców i gości związanych z polską kinematografią”.

Festiwal filmPOLSKA jest organizowany przez Instytut Polski w Berlinie przy wsparciu polskich partnerów i we współpracy z niemieckim instytucjami i kinami.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

REKLAMA

2105249551 views

REKLAMA

2105249784 views

REKLAMA

2107046176 views

REKLAMA

2105249927 views

REKLAMA

2105250027 views

REKLAMA

2105250136 views