REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Niemcy. Ostatnia książka Grassa trafi w piątek do księgarń

Niemcy. Ostatnia książka Grassa trafi w piątek do księgarń

-

fot.Piotr Wittman/EPA
fot.Piotr Wittman/EPA

Ostatni utwór zmarłego w kwietniu niemieckiego noblisty Guentera Grassa trafi w piątek do księgarń. Wydawca Gerhard Steidl przedstawił we wtorek napisaną w dialekcie wschodniopruskim książkę “Vonne Endlichkait” (O skończoności).

REKLAMA

2147483647 clicks

“Ta książka jest poruszającym prezentem pożegnalnym pozostawionym nam przez Guentera Grassa” – powiedział Steidl podczas prezentacji utworu w Archiwum Grassa w Getyndze.

Wydawca odebrał od pisarza ostateczną wersję manuskryptu książki na trzy dni przed śmiercią autora. Grass zmarł nagle 13 kwietnia 2015 roku w Lubece w wieku 87 lat.

Lektor wydawnictwa Dieter Stolz podkreślił, że pisarz zdecydował się u schyłku życia na literacki eksperyment. Do krótkich tekstów napisanych prozą dołączył odnoszące się do nich wiersze oraz wykonane ołówkiem rysunki. Steidl zwrócił uwagę, że książka Grassa zawiera miejscami fragmenty, przy których “można się śmiać do rozpuku”. Jak zauważył, pisarz miał opinię “człowieka zawziętego, chcącego narzucać innym swoje poglądy”. W rzeczywistości Grass posiadał “subtelny humor”, a w swoim ostatnim dziele osiągnął znów szczytową formę.

Książka liczy 176 stron. Pierwsze wydanie w nakładzie 50 tys. egzemplarzy będzie dostępne od piątku w księgarniach. Wydawca zapowiedział, że tłumacze interesujący się przekładem utworu zostaną zaproszeni do Getyngi. “Przeanalizujemy książkę linijka po linijce” – powiedział.

Grass urodził się przed wojną w Wolnym Mieście Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Po wojnie znalazł się w RFN. Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, której najbardziej znaną częścią był wydany w 1959 roku “Blaszany bębenek”. Pisarz angażował się na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i wspierał demokratyczną opozycję w Polsce. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131385329 views

REKLAMA

REKLAMA

2131385344 views

REKLAMA

REKLAMA

2133181664 views

REKLAMA

2131385354 views

REKLAMA

2131385357 views

REKLAMA

2131385361 views