REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaNie żyje pisarz fantasy Terry Pratchett

Nie żyje pisarz fantasy Terry Pratchett

-

Nie żyje brytyjski pisarz fantasy Terry Pratchett, twórca cyklu “Świat Dysku”. Autor ponad 70 książek zmarł w wieku 66 lat na rzadką odmianę choroby Alzheimera – poinformowało w czwartek wydawnictwo, które wydawało jego powieści.

Pratchett zmarł w domu, w otoczeniu najbliższych, ze swym kotem na łóżku.

REKLAMA

“W ponad 70 książkach Terry wzbogacił tę planetę jak niewielu przed nim” – powiedział dyrektor zarządzający wydawnictwa Transworld Publishers Larry Finlay.

“Jak wiedzą wszyscy jego czytelnicy, +Świat Dysku+ był jego narzędziem służącym ośmieszaniu tego świata. Robił to kapitalnie, z wielką wprawą, ogromnym poczuciem humoru, z wciąż nowymi pomysłami” – dodał.

Pratchett, który sprzedał na całym świecie 65 milionów egzemplarzy swych powieści, w 2007 roku ujawnił, że cierpi na rzadką odmianę choroby Alzheimera, nazywaną zespołem Bensona. Jego lekarze wcześniej podejrzewali, że przeszedł wylew.

Pisarz z optymizmem podchodził do choroby i na swej stronie internetowej zapewniał miliony fanów, że schorzenie nie wydaje się stanowić bezpośredniego zagrożenia dla życia. Nadal pracował, a ostatnią książkę z liczącej ponad 40 tomów serii o “Świecie Dysku” ukończył latem 2014 roku; ma się ona ukazać jeszcze w tym roku.

W ostatnich latach, gdy choroba postępowała, miał coraz większe trudności z pisaniem i mówieniem. Gdy nie był już w stanie pisać na komputerze, zaczął korzystać ze specjalnego programu do dyktowania tekstu.

Światowe agencje przypominają, że Pratchett działał na rzecz legalizacji eutanazji. Podczas wykładu w lutym 2010 roku zaproponował powołanie trybunałów, które dawałyby ludziom nieuleczalnie chorym prawne zezwolenie na wspomagane samobójstwo.

“Chciałbym umrzeć w spokoju z Thomasem Tallisem na moim iPodzie, zanim całkowicie zabierze mnie choroba, co mam nadzieję nie stanie się szybko. Jeśli wiedziałbym, że mogę umrzeć, gdy tylko będę chciał, nagle każdy dzień byłby wart miliony funtów” – powiedział.

“Jeśli wiedziałbym, że mogę umrzeć, żyłbym. Moje życie, moja śmierć, mój wybór” – dodał.Urodził się i dorastał w Beaconsfield, na północnym zachód od Londynu. Zadebiutował w wieku 13 lat opowiadaniem “Piekielny Interes” (“Hades Business”), które opublikowano w gazetce szkolnej. Dwa lata później ukazało się ono w czasopiśmie fantasy, a młody Pratchett za pierwsze zarobione pieniądze kupił maszynę do pisania.

W 1968 roku ożenił się z Lyn Purves, a trzy lata później opublikował pierwszą powieść “Dywan”. Pierwsza książka z serii “Świat Dysku”, “Kolor Magii”, ukazała się w 1983 roku. Był też autorem nagradzanych powieści dla młodych czytelników.

W 2009 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

Pratchett przeznaczył milion dolarów na badania nad chorobą Alzheimera i wzywał naukowców, by traktowali je bardziej priorytetowo.

Pisarz pozostawił żonę i córkę Rhiannę.(PAP)

Na zdjęciu: Terry Pratchett fot.Alessandroi Della Bella/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2122767137 views

REKLAMA

REKLAMA

2122767154 views

REKLAMA

REKLAMA

2124563474 views

REKLAMA

2122767164 views

REKLAMA

2122767170 views

REKLAMA

2122767174 views