REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Nie żyje Paweł Królikowski - aktor, do niedawna prezes ZASP

Nie żyje Paweł Królikowski – aktor, do niedawna prezes ZASP

-

Informację o śmierci aktora potwierdziła PAP Ewa Leśniak ze Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Królikowski niespełna tydzień temu zrzekł się funkcji prezesa ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Popularność zdobył rolą Kusego w serialu “Ranczo”.

Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia 1961 r. w Zduńskiej Woli. W 1987 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie – Filia we Wrocławiu.

REKLAMA

2147483647 clicks

Był popularnym aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym i dubbingowym, prezenterem i realizatorem telewizyjnym. Od 16 kwietnia 2018 r. do ostatnich dni pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

W latach 1987-90 występował w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Zadebiutował w 1984 r. rolą chuligana w filmie dla dzieci i młodzieży “Dzień kolibra”. w reżyserii Ryszarda Rydzewskiego (1984). Obraz został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago. W czasie studiów zagrał w telewizyjnym filmie Łukasza Wylężałka “Ludożerca” (1987), przygodowej “Opowieści Harleya” (1987), do której skomponował i napisał tekst piosenki “Mój Harley”, a także w dramacie “Pantarej” (1987), gdzie wystąpił w roli narkomana. Za jego najważniejszą i najbardziej dojrzałą rolę uchodzi kreacja w “Helu” Kingi Dębskiej (2009).

W 2010 r. otrzymał Grand Prix za rolę Domenico Pierro w spektaklu “W roli Boga” w reż. Tomasza Wiszniewskiego podczas X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji “Dwa Teatry” w Sopocie.

Widzowie pokochali Królikowskiego za role serialowe, grał m.in. profesora onkologa Sławomira Starzyńskiego w “Na dobre i na złe” (2005–06), a przede wszystkim Jakuba Kusego w serialu “Ranczo”.Za tę rolę otrzymał w 2007 r. nagrodę “Melonik” dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

Wystąpił również w “Pitbulu. Nowych porządkach” (2016) oraz m.in. w serialach “Belfer”, “Druga szansa” i “Ojciec Mateusz”. W ostatnich latach był jurorem w telewizyjnym programie “Twoja Twarz brzmi znajomo”.

Po raz ostatni zagrał w odcinkach 64 i 65 serialu “W rytmie serca”, gdzie kreował postać Bogusława Horosiewicza, właściciela firmy “Horosiewicz i Syn Ramy do luster i obrazów”.

W kwietniu 2018 r. podczas obradującego w warszawskim Teatrze Lalka 58. Zwyczajnego Walnego Zjazdu ZASP został wybrany na prezesa Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. “Moim celem i zadaniem jest to, by ZASP stał się też współorganizatorem produkcji medialnych w Polsce. To jest moje marzenie. Aby aktorzy kojarzyli ZASP z miejscem, w którym interesujemy się naszym zawodem medialnym z punktu widzenia, jakości pracy i finansów. Tak, by wysyłać czytelny sygnał, że jak coś będzie kojarzone z marką ZASP-u – to wiadomo, iż jest prestiżowe dla uczestników, ma wysoką, jakość, no i jest dobrze płatne. Chcę uniknąć skojarzeń, iż to jest rodzina z prowincji, której się zawaliła chałupa i trzeba ją wspierać, bo taki niestety wizerunek ZASP-u został wykreowany przez ostatnie lata” – mówił w wywiadzie dla PAP, krótko po objęciu stanowiska.

“Jaki jest współczesny teatr? Nie wiem, ośmielam się nie wiedzieć coraz bardziej każdego dnia, a i noce również nie dają na szczęście takiej odpowiedzi. Szukam tego teatru w pamięci. Nic… Wyobraźnia też czyni pewne wysiłki, starania. Nic… Nie ma gotowego wzorca, jednej odpowiedzi. Punktu zaczepienia, jakiegokolwiek, też nie uświadczam” – napisał prezes ZASP w marcu 2019 r. orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Mówiąc o roli aktora podkreślił: “Czy to Teatr Narodowy lub Comedie Francaise, czy też lecąc na bungee, drąc się przy tym jakimś tekstem Herberta. Czy z bajkami Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej w dziecięcym przytułku – wszędzie tam będzie jego teatr. I nigdy, na szczęście, nie braknie dla niego miejsca we wszechświecie… mediów…? I w duszach ludzi”.

Z jego inicjatywy w lutym 2019 r. Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji-ZASP i TVP podpisały porozumienie o współpracy partnerskiej, dotyczące Teatru Telewizji. Podkreślano, że ta inicjatywa będzie polegała na “m.in. na rekomendowaniu przez ZASP spektakli, konkretnych scenariuszy, a także artystów, które Telewizja Polska będzie promować w ramach Teatru Telewizji”.

W 2018 roku aktor został uhonorowany Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Aktor trafił do szpitala tuż przed Bożym Narodzeniem, w piątek 20 grudnia. Przebywał na oddziale neurochirurgicznym. Od kilku lat walczył z nowotworem, odszedł – jak podał ZASP w komunikacie – “w godzinach porannych” w otoczeniu rodziny w szpitalu. Miał 58 lat.(PAP)

 

REKLAMA

2131875325 views

REKLAMA

REKLAMA

2131875340 views

REKLAMA

REKLAMA

2133671660 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131875350 views

REKLAMA

2131875353 views

REKLAMA

2131875357 views