REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Najbogatszy pisarz świata jest Amerykaninem

Najbogatszy pisarz świata jest Amerykaninem

-

To nie Stephen King ani John Grisham znaleźli się na pierwszym miejscu listy najbogatszych pisarzy świata. James Patterson, który w 2011 r. wydał 14 książek, uplasował się na szczycie rankingu 15 najlepiej zarabiających autorów, przygotowanym przez magazyn “Forbes”.

fot.Wikipedia/ James Patterson

REKLAMA

“Forbes” przygotowuje ranking obliczając przychody pisarzy na podstawie oficjalnych danych oraz rozmów z ekspertami z branży wydawniczej. Magazyn ustalił, że w zeszłym roku Patterson zarobił 94 mln dolarów. Patterson znany jest m.in. z thrillerów “Całuj dziewczęta” czy “Jack i Jill”, serii o amerykańskim psychologu Alexsie Crossie, a także książek dla młodzieży. Swój sukces finansowy zawdzięcza opublikowaniu ostatnio aż 14 tytułów w ciągu 12 miesięcy, dzięki czemu zarobił ponad dwa razy więcej niż mistrz literatury grozy Stephen King.

Sławę Pattersonowi przyniósł wydany w 1993 roku thriller Along Came the Spider zekranizowany jako W sieci pająka, z Morganem Freemanem  w roli głównej. To także literacki debiut ulubionego bohatera Pattersona – Alexa Crossa, czarnoskórego policjanta i psychologa prowadzącego własną praktykę a wcześniej detektywa waszyngtońskiej policji oraz agent FBI, który specjalizuje się w tropieniu seryjnych zabójców. W rolę Crossa Freeman wcielał się dwukrotnie, wcześniej także w filmie Kolekcjoner, który powstał na podstawie Kiss the Girls. Pisarski styl Pattersona wyróżnia szybkie tempo narracji, punktowane bardzo krótkimi rozdziałami.

Według “Forbesa” przychody Kinga, który w rankingu zajął drugie miejsce, wynosiły w 2011 r. 39 mln dolarów. Na trzeciej pozycji z zarobkami sięgającymi 33 mln dolarów uplasowała się Janet Evanovich, znana głównie z powieści kryminalno-sensacyjnych o sprzedawczyni bielizny Stephanie Plum. Tuż za nią znalazł się autor thrillerów prawniczych John Grisham.

Według pisma w przyszłym roku lista będzie bardziej sfeminizowana. Już teraz kobiety zajmują sześć pozycji, choć nie wszystkie są w czołówce.

bk

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

Hakerzy kontra wybory

Kurtyzana cesarzową

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks