REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaNagrody Emmy rozdane

Nagrody Emmy rozdane

-

Po raz 73. w Los Angeles odbyła się uroczystość wręczenia  prestiżowych nagród Emmy.  Triumfatorem okazał się serial dramatyczny „Mad Men”, który czwarty raz z rzędu otrzymał nagrodę nazywaną często „telewizyjnymi Oscarami”.

fot.Wikicommons/ Nagroda Emmy przyznawana jest od 1949 r.

Najlepszą aktorką pierwszoplanową za rolę w miniserialu HBO „Mildred Pierce”  uznano Kate Winslet, a w kategorii najlepsza aktorka dramatyczna zwyciężyła Julianna Margulies za rolę w serialu „Żona idealna”; za tę samą postać rok temu została wyróżniona Złotym Globem.

REKLAMA

Utrzymany w konwencji pseudodokumentu serial „Współczesna rodzina” dostał nagrodę w kategorii najlepszy serial komediowy. Serial zwyciężył również w kategoriach najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym (Ty Burrel), najlepsza aktorka w serialu komediowym (Julie Bowen), reżyseria i scenariusz.

Emmy dla najlepszego miniserialu trafiła do „Downtown Abbey”, dramatu kostiumowego z Wielkiej Brytanii, w którym widzowie śledzą losy rodziny Crawley i ich służby począwszy od lat poprzedzających pierwszą wojnę światową.

W pojedynku o tytuł najlepszego aktora w serialu dramatycznym Jona Hamma („Mad Men”) pokonał Kyle Chandler z „Friday Night Lights”.

Pierwszą w swojej karierze statuetkę Emmy dostała Brytyjka Kate Winslet za pierwszoplanową rolę samotnie wychowującej córkę Mildred Pierce, z produkcji HBO o tym samym tytule. Tytuł najlepszego aktora drugoplanowego w miniserialu przypadł jej koledze z planu, Guyowi Pearce’owi, znanemu m.in. z filmu „Memento”.

Nagroda za najlepszą aktorkę drugoplanową w serialu dramatycznym powędrowała do Margo Martindale za rolę w „Justified” o szeryfie federalnym, którego metody sprawiają, że zostaje przeniesiony na prowincję.

Peter Dinklage to zdaniem wielu zasłużony laureat Emmy dla najlepszego drugoplanowego aktora dramatycznego w „Grze o tron”, serialu osadzonym w świecie fantasy przypominającym średniowieczną Europę.

Nazwa „Emmy” jest feminizacją określenia immy, slangowego określenia dużych lamp CRT (ang. image orthicon tubes) stosowanych we wczesnych kamerach telewizyjnych, będących w powszechnym użyciu w latach 40. XX w. Odpowiednio do nazwy, statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach, co ma być symbolem docenienia sztuki telewizyjnej przez przyznanie nagrody. Skrzydła upodabniają sztukę telewizyjną do jednej z muz, atom symbolizuje naukę.

Nagroda, określana mianem „telewizyjnego Oscara”, została przyznana po raz pierwszy w roku 1949. Wśród nominowanych do międzynarodowej edycji nagrody znajdują się również Polacy, między innymi poznański reżyser Andrzej Maleszka, który w roku 1997 był kandydatem do nagrody w kategorii Najlepszego Filmu dla Dzieci i Młodzieży, a w 2007 roku zdobył Emmy w kategorii Programy Dziecięce i Młodzieżowe za serial Magiczne drzewo.

W 2006 roku nagrodę Emmy (Primetime Emmy Awards for Outstanding Individual Achievement in Animation) otrzymał polski animator Jarek Szyszko, za animację do filmu The Hippo Dance.

Inf. (AP,PAP,Wikipedia)

REKLAMA

2093100210 views

REKLAMA

2093100494 views

REKLAMA

2094896944 views

REKLAMA

2093100745 views

REKLAMA

2093100883 views

REKLAMA

2093101024 views