Po raz 73. w Los Angeles odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowych nagród Emmy. Triumfatorem okazał się serial dramatyczny „Mad Men”, który czwarty raz z rzędu otrzymał nagrodę nazywaną często „telewizyjnymi Oscarami”.
Najlepszą aktorką pierwszoplanową za rolę w miniserialu HBO „Mildred Pierce” uznano Kate Winslet, a w kategorii najlepsza aktorka dramatyczna zwyciężyła Julianna Margulies za rolę w serialu „Żona idealna”; za tę samą postać rok temu została wyróżniona Złotym Globem.
Utrzymany w konwencji pseudodokumentu serial „Współczesna rodzina” dostał nagrodę w kategorii najlepszy serial komediowy. Serial zwyciężył również w kategoriach najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym (Ty Burrel), najlepsza aktorka w serialu komediowym (Julie Bowen), reżyseria i scenariusz.
Emmy dla najlepszego miniserialu trafiła do „Downtown Abbey”, dramatu kostiumowego z Wielkiej Brytanii, w którym widzowie śledzą losy rodziny Crawley i ich służby począwszy od lat poprzedzających pierwszą wojnę światową.
W pojedynku o tytuł najlepszego aktora w serialu dramatycznym Jona Hamma („Mad Men”) pokonał Kyle Chandler z „Friday Night Lights”.
Pierwszą w swojej karierze statuetkę Emmy dostała Brytyjka Kate Winslet za pierwszoplanową rolę samotnie wychowującej córkę Mildred Pierce, z produkcji HBO o tym samym tytule. Tytuł najlepszego aktora drugoplanowego w miniserialu przypadł jej koledze z planu, Guyowi Pearce’owi, znanemu m.in. z filmu „Memento”.
Nagroda za najlepszą aktorkę drugoplanową w serialu dramatycznym powędrowała do Margo Martindale za rolę w „Justified” o szeryfie federalnym, którego metody sprawiają, że zostaje przeniesiony na prowincję.
Peter Dinklage to zdaniem wielu zasłużony laureat Emmy dla najlepszego drugoplanowego aktora dramatycznego w „Grze o tron”, serialu osadzonym w świecie fantasy przypominającym średniowieczną Europę.
Nazwa „Emmy” jest feminizacją określenia immy, slangowego określenia dużych lamp CRT (ang. image orthicon tubes) stosowanych we wczesnych kamerach telewizyjnych, będących w powszechnym użyciu w latach 40. XX w. Odpowiednio do nazwy, statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach, co ma być symbolem docenienia sztuki telewizyjnej przez przyznanie nagrody. Skrzydła upodabniają sztukę telewizyjną do jednej z muz, atom symbolizuje naukę.
Nagroda, określana mianem „telewizyjnego Oscara”, została przyznana po raz pierwszy w roku 1949. Wśród nominowanych do międzynarodowej edycji nagrody znajdują się również Polacy, między innymi poznański reżyser Andrzej Maleszka, który w roku 1997 był kandydatem do nagrody w kategorii Najlepszego Filmu dla Dzieci i Młodzieży, a w 2007 roku zdobył Emmy w kategorii Programy Dziecięce i Młodzieżowe za serial Magiczne drzewo.
W 2006 roku nagrodę Emmy (Primetime Emmy Awards for Outstanding Individual Achievement in Animation) otrzymał polski animator Jarek Szyszko, za animację do filmu The Hippo Dance.
Inf. (AP,PAP,Wikipedia)