REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaMPA. Zaproszenie do wspólnego świętowania

MPA. Zaproszenie do wspólnego świętowania

-

Zabawa w MPA fot.Julita Siegel
Zabawa w MPA fot.Julita Siegel

W 2015 roku świętujemy nie tylko stulecie założenia Biblioteki MPA i 80-lecie jej reorganizacji pod okiem M. Haimana, ale przede wszystkim 80-lecie podjęcia decyzji o powstaniu Archiwum i Muzeum ZPRK, które 55 lat temu stało się korporacją pod nazwą Muzeum Polskie w Ameryce.

REKLAMA

Zbieżność tych wszystkich dat skłoniła nas do zaproponowania Państwu spotkania na pierwszej jesiennej zabawie MPA, aby wspólnie świętować i należycie uczcić te ważne, nietuzinkowe rocznice. Zapraszamy więc serdecznie: naszych członków, wolontariuszy, fanów, grono wspierające i lubiące MPA oraz tych, którzy pragną poznać naszą instytucję. Podczas gdy organizowane w czerwcu doroczne Bale Letnie są naszą główną imprezą dochodową, to ta zabawa ma zbliżyć nas do siebie, dać czas na lepsze wzajemne poznanie, wspólny taniec i wspaniałą zabawę przy orkiestrze The Kings z Mirą Sojką-Topór oraz radosne przywitanie jesieni. Przybywajcie Państwo tłumnie i zaproście przyjaciół! Tegoroczna lokalizacja zabawy to ukłon w stronę Południa – bowiem tym razem będziemy bliżej tamtych stron. Dojazd jest znakomity, parkingi duże, także obecna lokalizacja nie stanowi przeszkody. Liczy się szczera chęć wsparcia naszej placówki.

Muzeum Polskie w Ameryce ma zaszczyt zaprosić Szanownych Państwa na Zabawę jesienną organizowaną w sobotę, 10 października 2015 r. w lokalu
Glendora Banquets, 10225 South Harlem Avenue, Chicago Ridge, Illinois
Rozpoczęcie o godz.18.30. Kolacja o 19.30.
Dotacja: dorośli – 75 dol.
Dzieci poniżej 12 roku życia – 30 dol.
Otwarty bar

Muzeum Polskie w Ameryce jest organizacją nieprzynoszącą dochodu o statusie 501(c)(3). Datki mogą zostać odliczone od podatku.
Rezerwacje: bilety dostępne do poniedziałku w sklepiku MPA i na stronie internetowej. Informacje: (773) 384-3352 wew. 2111.

[blockquote style=”4″]Muzeum Polskie w Ameryce – 80 lat troski, skutecznych zabiegów o wzrost i rozwój dla przyszłych pokoleń[/blockquote]

Oto historyczne przybliżenie rocznic MPA:

Zanim dnia 12 stycznia 1937 roku doszło do poświęcenia i otwarcia obecnego Muzeum Polskiego w Ameryce najpierw, osiemdziesiąt lat temu, w dniu 15 października 1935 r. z inicjatywy ówczesnego prezesa Józefa Kani, Zarząd Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego na swym posiedzeniu uchwalił wolę stworzenia Archiwum i Muzeum ZPRK.

Zygmunt Stefanowicz, sekretarz Komitetu Wykonawczego Muzeum w 1952 r., tak przedstawia te wydarzenia: „Istniała w Zjednoczeniu ZPRK od 1915 roku Biblioteka i Czytelnia, z której korzystali Zjednoczeńcy nie tylko z Chicago (…) Prezes Kania zaczął dzieło stworzenia Archiwum od uporządkowania Biblioteki Zjednoczenia i gromadzenie w niej zbiorów archiwalnych. W tym celu zaproponował redaktorowi M. Haimanowi stanowisko bibliotekarza i archiwariusza (…). Widząc jak szybko M. Haiman postępuje w swej pracy, prezes J. Kania przedstawił egzekutywie Zjednoczenia na posiedzeniu dnia 14 października 1935 roku plan zapoczątkowania Muzeum. Plan przyjęty przez egzekutywę ujawnił następnego dnia na posiedzeniu Dyrektoriatu Zjednoczenia”.

Na przestrzeni lat, szczególnie po śmierci M. Haimana, niestrudzonego kustosza, archiwisty i historyka Polonii, z różnym skutkiem próbowano kontynuować dzieło, zabiegając o rozkwit Muzeum. Dopiero decyzją 47. Sejmu Zjednoczenia PRK, we wrześniu 1958 r. w Detroit, postanowiono stworzyć Fundację Muzeum i zaprosić do niej reprezentantów wszystkich organizacji polskich o zasięgu krajowym. Powołany wtedy Komitet Muzealny zorganizował 3 kwietnia 1960 r. w Muzeum Zjednoczenia ZPRK Zjazd Pierwszej Dyrekcji Muzeum Polskiego w Ameryce. W prasie ukazały się obszerne sprawozdania ze zjazdu, w tym odezwa dyrekcji muzeum do Polonii amerykańskiej, w której punkt pierwszy brzmiał następująco: „Postanawiamy dotychczasowemu Muzeum i Archiwum Zjednoczenia PRK łącznie z Biblioteką przy nim istniejącą nazwać Muzeum Polskie w Ameryce”.

Zapraszamy na zabawę! Jej powodzenie zależy od Państwa odzewu na nasz apel i licznego w niej uczestnictwa. Do miłego spotkania!

Halina Misterka, kierownik Archiwum MPA

Małgorzata Kot, dyrektor zarządzająca MPA

MPA Zabawa Poster_Layout 1

REKLAMA

2119258445 views

REKLAMA

2119258538 views

REKLAMA

REKLAMA

2121054891 views

REKLAMA

2119258604 views

REKLAMA

2119258660 views

REKLAMA

2119258701 views