REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaŁódź. Gwiazdy Allana Starskiego i twórców "Idy" pojawią się w Alei Gwiazd

Łódź. Gwiazdy Allana Starskiego i twórców „Idy” pojawią się w Alei Gwiazd

-

Zdobywca Oscara, scenograf Allan Starski oraz twórcy oscarowej „Idy” zostaną uhonorowani gwiazdami w Alei Gwiazd w Łodzi. Dotąd na głównej ulicy miasta – Piotrkowskiej – wmurowano 65 gwiazd wybitnych postaci polskiego filmu.

O przyznaniu dwóch nowych gwiazd zdecydowała Kapituły Alei na wniosek prezydent

REKLAMA

Łodzi i dyrektor łódzkiego Teatru Powszechnego, który przygotowuje premierę

spektaklu ze scenografią Starskiego – poinformowała w czwartek sekretarz Kapituły

Elżbieta Czarnecka z Muzeum Kinematografii.

Allan Starski, wspólnie z Ewą Braun otrzymał Oscara w 1994 r. za scenografię i dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Uroczyste

odsłonięcia jego gwiazdy zaplanowano na 11 kwietnia, kiedy to w Teatrze

Powszechnym odbędzie się prapremiera spektaklu „Wytwórnia piosenek” w reż. Macieja i Adama Wojtyszko. Starski przygotował scenografię do tego spektaklu.

Akcja przedstawienia rozgrywa się w powojennej Łodzi, gdzie Leonard Buczkowski i Ludwik Starski – bohaterowie sztuki – poszukują nut i tekstów z okresu okupacji. Kręcą właśnie „Zakazane piosenki”. Kostiumy do przedstawienia przygotowała Wiesława Starska, a muzykę – Jerzy Satanowski.

Prezydent Łodzi wystąpiła do Kapituły o przyznanie gwiazdy twórcom „Idy”, która zdobyła w tym roku Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Odsłonięcie tej gwiazdy zaplanowano w maju podczas Święta Łodzi.

„Ida” Pawła Pawlikowskiego, do której zdjęcia w większości kręcono w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną m.in. przez łódzkie studio Opus Film. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Duński Instytut Filmowy i Łódzki Fundusz Filmowy.

Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy – Andrzej

Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda Andrzeja Seweryna została wmurowana dwa

lata później; koszt jednej to obecnie mniej więcej 7 tys. zł.

Dotąd odsłonięto 65 gwiazd, którymi uhonorowano m.in. reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, aktorów – Krystynę Jandę, Wojciecha Pszoniaka czy Tadeusza Łomnickiego oraz kompozytora Wojciecha Kilara. (PAP)

fot.Paul Buck/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107601001 views

REKLAMA

REKLAMA

2107601233 views

REKLAMA

2109397624 views

REKLAMA

2107601374 views

REKLAMA

2107601473 views

REKLAMA

2107601581 views