REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Krzysztof Gołuch zwyciężył w konkursie Śląska Fotografia Prasowa

Krzysztof Gołuch zwyciężył w konkursie Śląska Fotografia Prasowa

-

Krzysztof Gołuch zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Śląska Fotografia Prasowa 2017. Jury doceniło jego cykl fotografii z Zakładu Aktywności Zawodowej św. Marcina, w którym osoby niepełnosprawne mogą rozwijać umiejętności zawodowe pod opieką specjalistów.

O poniedziałkowym rozstrzygnięciu konkursu poinformowała Monika Wieczorek ze współorganizującej przedsięwzięcie Biblioteki Śląskiej w Katowicach. W tym roku na konkurs wpłynęły 484 zdjęcia 52 autorów. Na wystawę konkursową w holu biblioteki zakwalifikowano 140 zdjęć 32 autorów.

Pierwsze miejsce jury pod przewodnictwem prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP przyznało Gołuchowi za cykl pt. “W pracy”. Dokumentuje on zaangażowanie niepełnosprawnych osób w zajęcia rehabilitacji zawodowej prowadzone przez istniejący od 2015 r. ośrodek, podlegający Caritas archidiecezji katowickiej.

Druga nagroda przypadła Januszowi Cedrowiczowi za zdjęcie “Z nogami w chmurach…” – wykonane turystce na kładce, pod którą znajduje się instalacja z ruchomymi nogami. Trzecie miejsce przyznano Maciejowi Jarzębińskiemu za cykl “Surreal Silesia”.

Nagrodę specjalną im. Jana Suchana otrzymał Artur Jastrzębski za cykl Osiedle Z (fotografii detali tyskiego osiedla, w którym elewacje budynków pokryte są figurami geometrycznymi). Nagrodę czytelników Biblioteki Śląskiej, ufundowaną przez fundację im. Krystyny Bochenek, przyznano Łukaszowi Kohutowi za zdjęcie z cyklu “Dobrze już było”.

Nagrody specjalne ufundowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek otrzymali: Martin Straka za zdjęcie “Beats for love” z festiwalu muzyki elektronicznej w Ostrawie oraz Paweł Jędrusik za zdjęcie “Stadion”, przedstawiające rzecznika klubu piłkarskiego Ruch Chorzów na tle zniszczonych przez chuliganów stadionowych krzesełek. Nagroda specjalna ufundowana przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach trafiła do Łukasza Kohuta za zdjęcie “Jastrzębie i Zdrój”.

Była to kolejna edycja organizowanego od 2004 r. konkursu, w którym mogą brać udział fotoreporterzy z województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego, a także z czeskich krajów (regionów): ołomunieckiego i morawsko-śląskiego.

Celem konkursu jest promocja regionu, dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących w społeczeństwie, a także integracja środowiska fotoreporterów. Mogą w nim rywalizować profesjonalni fotograficy i amatorzy, współpracujący z lokalnymi gazetami i portalami internetowymi.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i nagrody specjalne, a zwycięzca także przechodnią statuetkę Złotego Druha – pomalowanego na złoto prostego polskiego aparatu fotograficznego sprzed kilkudziesięciu lat.

Konkurs Śląska Fotografia Prasowa jest organizowany przez Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz Syndykat Dziennikarzy z Ostrawy.(PAP)

fot.Biblioteka Śląska/Facebook

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks