REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura "Krzyk" sprzedany za 120 milionów

"Krzyk" sprzedany za 120 milionów

-

Blisko 120 milionów dolarów anonimowy nabywca zapłacił za „Krzyk” Edvarda Muncha. Jeden z najbardziej znanych obrazów na świecie został w środę sprzedany w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s. To najwyższa ceną jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki na aukcji.

fot. Obraz "Krzyk" Edvarda Muncha

REKLAMA

Obraz oddał na sprzedaż jego dotychczasowy właściciel, norweski biznesmen Petter Olsen. Jego ojciec był przyjacielem i sąsiadem Edvarda Muncha i kupił od niego „Krzyk” ponad 70 lat temu. Jego nowy właściciel wylicytował dzieło podczas aukcji w Sotheby’s telefonicznie za 119,9 mln dol., i chce pozostać anonimowy.

„Krzyk”, obok takich obrazów, jak „Mona Lisa” Leonarda da Vinci czy „Słoneczniki” Vincenta van Gogha, należy do najbardziej znanych obrazów na świecie. Namalowany pastelami w 1893 roku przez norweskiego artystę Edvarda Muncha, jest uważany za arcydzieło ekspresjonizmu. Wielu krytyków sztuki uznało, że „Krzyk” to największe dzieło Muncha. Ich zdaniem obraz przedstawia współczesnego człowieka przeszytego bólem egzystencjalnym. Obrazowi nadawano też tytuł “Płacz”.

Kwota uzyskana w środę na aukcji w Nowym Jorku jest najwyższą jaką kiedykolwiek zapłacono podczas licytacji za dzieło sztuki. Dotychczasowy rekord wynosił 106 dolarów. Tyle dwa lata temu anonimowy kolekcjoner zapłacił za “Akt, zielone liście i popiersie” Pabla Picassa.

in

9 KOMENTARZE

    • sluszna uwaga.Kiedys zrobiono eksperyment z malpa, dano jej farby i arkusz papieru i zaczela malowac jak umiala i nie trudno sie domyslac ze to byly bazgroly.Pozniej umieszczono to “arcydzielo” na jakiejs wystawie prac malarskich posrod znanych prac artustow, a ludzie przychodzi i zachwycali sie sie tym obrazem, mowi o ekspersji jakie to dzielo przedstawia, o mistrzowskich posunieciach pedzla, o wysmienitym doborze barw,bo mysleli ze je namalowal jakis znany artysta.A moral z tego taki wyplywa, ze ludzie zatracili poczucie piekna.

    • ty sztuke kontemplujesz przed monitorem komputera wiec gdzie ty idziesz wychowanku googla gdy z tego co ‘kontemplujesz’ wynosisz tylko plujesz?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA