REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaKopacz: polskie kino cegiełką w promowaniu ojczyzny na świecie

Kopacz: polskie kino cegiełką w promowaniu ojczyzny na świecie

-

Polskie kino jest cegiełką w promowaniu ojczyzny na całym świecie. Możemy czuć się dumni z Polski – mówiła w czwartek premier Ewa Kopacz na spotkaniu z laureatami Polskich Nagród Filmowych Orły 2015.

Szefowa rządu gościła w kancelarii premiera artystów nagrodzonych przez Polską Akademię Filmową. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in.: aktorzy Franciszek Pieczka i Maja Ostaszewska oraz reżyser Łukasz Palkowski.

REKLAMA

Premier podkreśliła, że ostatnie lata to dobry okres dla kinematografii polskiej, o czym świadczy m.in. popularność polskich filmów wśród rodzimych widzów.

Wyreżyserowany przez Palkowskiego film „Bogowie” w ciągu pięciu miesięcy od premiery obejrzało przeszło 2 mln widzów. W ścisłej czołówce znalazły się również: „Miasto 44” Jana Komasy, „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego.

„Polacy postawili na dobre, polskie, emocjonalne kino” – mówiła Kopacz.

„Skalę przemiany, która zaszła, najlepiej ilustrują liczby. W 2005 r. polskie filmy obejrzało 700 tys. widzów. W 2014 r. było to już 11 mln widzów” – napisano w komunikacie CIR przesłanym w czwartek PAP.

Kopacz odniosła się także do najnowszych sukcesów i nagród dla polskich twórców na arenie międzynarodowej, wymieniając m.in. Oscara i inne ważne nagrody przyznane w Europie za „Idę” Pawła Pawlikowskiego.

„Polskie kino jest cegiełką w promowaniu ojczyzny na całym świecie. Wasze sukcesy powodują, że możemy czuć się dumni z Polski” – powiedziała premier, zwracając się do filmowców.

17. w historii ceremonia wręczenia Orłów odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie. Orły, potocznie nazywane „polskimi Oscarami”, to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli filmowej branży.

Produkcja uhonorowana Polską Nagrodą Filmową Orłem 2015 w kategorii najlepszy film to „Bogowie” Łukasza Palkowskiego. Za realizację „Bogów” Palkowski odebrał ponadto Orła dla najlepszego reżysera.

Tomasz Kot, który zagrał w „Bogach” Zbigniewa Religę, zdobył Orła 2015 w kategorii główna rola męska. Statuetkę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki odebrała Maja Ostaszewska, uhonorowana za rolę Hanny Kuklińskiej w „Jacku Strongu”.

Orły przyznano łącznie w 19 kategoriach. Laureatami statuetek dla najlepszych aktorów drugoplanowych zostali: Piotr Głowacki („Bogowie”) i Kinga Preis („Pod Mocnym Aniołem”). Na liście nagrodzonych znalazła się też m.in. Zofia Wichłacz, uhonorowana w kategorii Odkrycie Roku za rolę „Biedronki” w opowiadającym o powstaniu warszawskim „Mieście 44”. Nagrodę za Osiągnięcia Życia otrzymał Franciszek Pieczka.(PAP)

Na zdjęciu: Spotkanie z laureatami Orłów 2015 fot.Kancelaria premiera Facebook

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2096878061 views

REKLAMA

REKLAMA

2096878294 views

REKLAMA

REKLAMA

2098674689 views

REKLAMA

2096878442 views

REKLAMA

2096878543 views

REKLAMA

2096878655 views