Koncert Niepodległościowy 144. Illinois Army National Guard Band

0

Konsulat Generalny RP w Chicago udostępnił wkomunikacie prasowym nagranie ze specjalnego Koncertu Niepodległościowego w wykonaniu amerykańskiej orkiestry wojskowej 144. Illinois Army National Guard Band z okazji Narodowego Święta Niepodległości RP, Dnia Weterana i 100-lecia ustanowienia Konsulatu Generalnego RP w Chicago, który odbył się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Chicago.

,,W tej historycznej polonijnej świątyni, która została poświęcona i oddana do użytku przed stu laty, odbyło się pierwsze publiczne spotkanie z Polonią Amerykańską pierwszego konsula generalnego RP w Chicago Zygmunta Nowickiego, który przybył do Chicago w 1920 r.  Koncert jest hołdem dla uczestników walk o wolność i niepodległość, dla polskich i amerykańskich żołnierzy polskiego pochodzenia. Gwardia Narodowa stanu Illinois realizuje Program Partnerstwa z Polskimi Siłami Zbrojnymi od 1993 r.” – czytamy w komunikacie nadesłanym przez konsula Piotra Semeniuka.

Jak poinformował KG RP, z uwagi na ograniczenia epidemiczne COVID 19 koncert odbył się bez publiczności i z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Przepiękna polonijna stuletnia świątynia nadała wyjątkowo szczególnego charakteru temu koncertowi.

REKLAMA

Konsulat wyraził podziękowanie za współpracę Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Chicago. Nagranie koncertu zostało zrealizowane na zlecenie Konsulatu Generalnego RP w Chicago ze środków polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Telewizyjna premiera miała miejsce na kanale Polvision w Chicago w niedzielę 15 listopada br. Koncert jest dostępny na  Kanale Youtube.

Dyrygent chor. Keith Shasteen,  soliści Anna Mazur – Krawczyk i kpr. Jeremy Weaver.

Podczas koncertu wykonano utwory:

”Jeszcze Polska nie zginęła” – Narodowy Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, Józef Wybicki

“The Star Spangled Banner” – Narodowy Hymn Stanów Zjednoczonych, Francis Scott Key

”Marsz Kawalerii”, Wojciech Kilar, aranżacja Kamil Kosecki

“Czerwone Maki na Monte Cassino”, Alfred Schutz, Feliks Konarski

“River Trail Expedition”, Robert Sheldon

“The Red Covered Bridge”, Robert Sheldon

“America the Beautiful”, Samuel Augustus Ward, aranżacja Carmen Dragon

“God Bless America”, Irving Berlin, aranżacja Erik W.G. Leidzen

“Marsz Pierwszej Brygady”, aranżacja Grzegorz Duchnowski

Kanał Youtube MSZ: @PolandMFA

Informacje nt. kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Chicago

https://kosciolypolskiewusa.com/parafia-matki-boskiej-anielskiej/

Informację przekazał redakcji wicekonsul Piotr Semeniuk, Referat ds. Polonii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago.

(inf. wł.)