REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiKolekcja 3 tys. zdjęć Marilyn Monroe zlicytowana za 6,4 mln zł

Kolekcja 3 tys. zdjęć Marilyn Monroe zlicytowana za 6,4 mln zł

-

Za 6,4 mln zł zlicytowano na środowej aukcji zbiór 3 tys. fotografii Marilyn Monroe autorstwa Miltona H. Greene’a. Kolekcję zakupiło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa dla miasta Wrocław.

Marilyn Monroe w obiektywie George'a Barrisa, 1962 rok fot.EPA
Marilyn Monroe w obiektywie George’a Barrisa, 1962 rok
fot.EPA

Zdjęcia jako jedna pozycja katalogowa z ceną wywoławczą 5 mln zł zostały zlicytowane w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Według prezesa DESA Unicum Juliusza Windorbskiego jest “to najwyższa jednorazowa transakcja, jaka miała miejsce na polskim rynku sztuki”.

REKLAMA

Wartość zbioru jest szacowana na ok. 18-24 mln zł. W kolekcji znalazły się zarówno ujęcia z sesji zdjęciowych, planów filmowych, jak i ujęcia życia prywatnego aktorki.

W środowej aukcji wzięli udział jedynie jej uczestnicy, była ona niedostępna dla mediów.

Nabywca przystępując do aukcji zobowiązał się przekazać kolekcję do zbioru publicznego. Sam może zatrzymać dla siebie wskazanych 100 fotografii.

Greene – fotograf mody oraz gwiazd kina i teatru – najbardziej znany jest jako autor fotografii Marilyn Monroe, którą poznał w 1949 r. Jak później wspominała aktorka, po sesji fotograficznej pokazano jej “teczkę z najpiękniejszymi zdjęciami, jakie kiedykolwiek widziała”.

Zbiór fotografii pochodzi ze zlikwidowanej kolekcji Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ).

Po śmierci Greene’a w 1985 r. kolekcję przejął jeden z banków, skąd następnie wykupił ją finansista Dino Matingas, który robił interesy z ówczesnym szefem FOZZ. Kiedy rozpętała się afera wokół funduszu, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

400 fotografii trafiło pod młotek w 2012 r. Najcenniejsze okazało się zdjęcie Marilyn Monroe w sukni baletowej, które sprzedano za 69 tys. zł. Dwie aukcje również zorganizował dom aukcyjny DESA Unicum.

Przyszłość pozostałej części zbioru – ponad 3 tys. fotografii Monroe – negocjowana była z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postanowiono zlicytować je na aukcji, której uczestnicy zostaną zobowiązani do przekazania kolekcji zbioru wybranemu muzeum.

Marilyn Monroe (właściwie Norma Jeane Mortenson) urodziła się 1 czerwca 1926 r. w Los Angeles, tam też zmarła 5 sierpnia 1962 r. Jest legendą światowego kina lat 50. i 60. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych m.in. w “Pół żartem, pół serio”, “Książę i aktoreczka”, “Słomiany wdowiec”, “Niagara”, “Mężczyźni wolą blondynki”. Jej życie i śmierć budzą emocje niezmiennie od kilkudziesięciu lat, ciągle powstają nowe wydawnictwa i wystawy na jej temat. 

Monroe, przedstawiona Greene’owi, spodziewała się zobaczyć statecznego fotografa. Kiedy zobaczyła młodego, liczącego 27 lat mężczyznę, wykrzyknęła: “Ależ pan jest po prostu chłopakiem!”. Greene odpowiedział podobno: “Cóż, pani jest po prostu dziewczyną…”. Fotograf został jej przyjacielem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2122993466 views

REKLAMA

REKLAMA

2122993482 views

REKLAMA

REKLAMA

2124789802 views

REKLAMA

2122993492 views

REKLAMA

2122993498 views

REKLAMA

2122993502 views