0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaHolland nagrodzona przez amerykańską ambasadę

Holland nagrodzona przez amerykańską ambasadę

-

Agnieszka Holland nie może narzekać na brak interesujących propozycji i nagród, jakie pojawiają się od czasu premiery jej najnowszego filmu „W ciemności”. Polska reżyser została właśnie nagrodzona przez amerykańską ambasadę w Warszawie statuetką Jana Karskiego i wyjątkowo nie chodzi tu o sam kunszt filmowy.

fot. State Dept./ Na zdjęciu Agnieszka Holland i ambasador USA w Polsce Lee Feinstein (po prawej)

REKLAMA

W Polsce film „W ciemności” trafił do kin 5 stycznia 2012 roku. Prawdziwe gorąco wokół najnowszego obrazu Agnieszki Holland zrobiło się jednak dopiero po tym, jak film poświęcony historii Żydów uwięzionych we lwowskich kanałach uzyskał nominację do Oscarów w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

Zobacz: Czy Agnieszka Holland ma szansę na Oscara?

Dziś wybitna polska reżyser doczekała się kolejnego wyróżnienia. Ambasada USA w Warszawie poinformowała, że przedstawiciel amerykańskiej placówki dyplomatycznej w Polsce, Lee A. Feinstein zdecydował się przyznać Nagrodę Wolności im. Jana Karskiego właśnie Agnieszce Holland.

Nagroda im. Jana Karskiego jest przyznawana od 2007 Polakom, którzy „swoim działaniem przyczyniają się do  szerzenia demokracji i praw człowieka”. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Lech Wałęsa, prof. Barbara Skarga i Marek Edelman.

W uzasadnieniu do komunikatu o tegorocznej laureatce Lee A. Feinstein podkreślał, że „najnowszy film Agnieszka Holland podejmuje dyskusje na bardzo złożony temat Holocaustu, a przy tym stanowi swego rodzaju hołd złożony zwykłym ludziom, którzy narażali swoje życie, aby pomagać swoim sąsiadom”. Zdaniem amerykańskiego ambasadora działania podejmowane przez Holland są kontynuacją misji Jana Karskiego.

Jan Karski był emisariuszem rządowym, świadkiem Holocaustu i laureatem Nagrody Orła Białego. Jednym z jego najważniejszych dokonań podczas II wojny światowej było świadectwo, jakie dał w krajach zachodnich na temat obozów zagłady na terenie Polski. W 1942 roku Karski udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie zdał relację jako naoczny świadek eksterminacji Żydów (Karski przeniknął w struktury obozu zagłady w Bełżcu przebrany za niemieckiego oficera).

AS

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

7 KOMENTARZE

  1. Nasi kochani w wierze bracia mogliby uratować o wiele więcej istnień swoich braci gdyby uwierzyli Karskiemu na czas a nie domagali się wciąż nowych dowodów [zagłady braci i sióstr przez Nazi-Niemców].
    Dobra jest wyróżnić Agniechę; może wreszcie zadba o siebie, na fotach widać jakby podprowadziła kolor włosa na głowie a to już dużo jak na nią. Powinna dostac Oscar – może wtedy będzie wyglądać jak eurodirector!

  2. Zgadzam sie z toba ale nie tylko oni sa winni tego ludobojstwa.Raport z misji Karskiego trafil rowniez do Watykanu gdzie Pius XII przemilczal cala sprawe, malo tego wypowiedzial zdumiewajace zdanie” Polacy niech siedza cicho gdyz nie wiadomo czy beda istniec jako panstwo po zakonczeniu wojny”(Cytat z pamieci) To rowniez daje do myslenia. Polecam do przeczytania ksiazke “Karski. Opowiesc o emisariuszu” Ciekawa historia Karskiego i samotna walka w ujawnieniu prawdy o zagladzie w obozie koncentracyjnym do ktorego wszedl w przebraniu straznika, widzial wiec na wlasne oczy to pieklo.

  3. Nie o to chodzi co widział Karski tylko o to, że nie dał rady przekonać o tym decydentów, którzy obradowali na Hawajach, gdy ich bracia i siostry ginęli w otmętach morskich (Niemcy dali ultimatum czasowo-finansowe, a nie otrzymawszy kasy, statki te zatopili).
    Pani A.Holland dostała scenario i wg tego zrealizowała film, który nie tylko opowiada o ratowaniu braci za pieniadze ale
    daje też odpowiedz: od kogo Polacy nauczyli się szacunku dla biznesu.

REKLAMA

2121796965 views

REKLAMA

REKLAMA

2121796985 views

REKLAMA

REKLAMA

2123593305 views

REKLAMA

2121796996 views

REKLAMA

2121797005 views

REKLAMA

2121797009 views