REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Gadżety będą przypominać o dziełach sztuki utraconych przez Polskę

Gadżety będą przypominać o dziełach sztuki utraconych przez Polskę

-

Seria spinaczy, pocztówek i gadżetów z motywem znikającego obrazu to zwycięskie projekty wyłonione w konkursie “Pamiętać o dziełach utraconych”. Przedmioty będą wykorzystywane do promowania wiedzy o utraconych przez Polskę w czasie II wojny światowej dziełach sztuki.

Wyniki konkursu ogłoszono w środę w Warszawie.

REKLAMA

Jury, pod przewodnictwem dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Pawła Potoroczyna, rozpatrywało 43 projekty konkursowe.

Nagrodę w wysokości 25 tys. zł otrzymali Agata Matlak-Lutyk i Jan Lutyk za projekt spinaczy, które mogą być używane także jako zakładki do książek i dokumentów. Każdy spinacz ozdobiony będzie uproszczonym graficznie wzorem przeniesionym z jednego z zaginionych obrazów, który podczas używania gadżetu będzie eksponowany lub zasłonięty. Poprzez znikanie i pojawianie się wizerunku zaginionego dzieła sztuki twórcy projektu zrealizowali postulat, aby gadżet wiązał się z zagadnieniami poszukiwania utraconych przez Polskę dóbr kultury. Spinacze wykonane zostaną ze szlachetnych materiałów i wykorzystywane będą jako gadżety ekskluzywne, przeznaczone do rozdawania VIP-om – dyplomatom, ekspertom, kolekcjonerom.

20 tys. zł otrzymali twórcy nagrodzonej linii gadżetów popularnych, przeznaczonych do szerokiej dystrybucji – studio Zupagrafika oraz Maciej Frąckowiak. Są to m.in. zestawy pocztówek i zdrapek, na których – po ściągnięciu zabezpieczającej folii, pokazują się wizerunki zaginionych dóbr kultury. Popularna linia gadżetów rozdawana będzie podczas targów i prezentacji polskiej sztuki.

Nie zdecydowano jeszcze, które z zaginionych dzieł zostaną uwiecznione na gadżetach. Zostaną one wybrane z bazy danych dzieł utraconych prowadzonej przez MKiDN. Wśród 63 tys. pozycji w tej bazie są obrazy m.in. Rubensa, Rafaela, Rembrandta, a także polskich artystów – Gierymskiego, Matejki, Malczewskiego, Wyspiańskiego.

Konkurs “Pamiętać o dziełach utraconych” został przeprowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza na zlecenie resortu kultury.(PAP)

fot.Radek Pietruszka/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks