REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaFrancja. Otwarto 69. festiwal filmowy w Cannes

Francja. Otwarto 69. festiwal filmowy w Cannes

-

Woody Allen z żoną Soon Yi podczas pokazu “Cafe Society” na rozpoczęcie festiwalu fot.Julien Warnand/EPA
Woody Allen z żoną Soon Yi podczas pokazu “Cafe Society” na rozpoczęcie festiwalu fot.Julien Warnand/EPA

Jury w komplecie, gwiazdy na czerwonym dywanie i fetowany Woody Allen, który inauguruje festiwal pokazem swojego najnowszego, 46. w karierze filmu „Cafe Society” – w Cannes rozpoczęło się w środę światowe święto kina. Walka o Złotą Palmę potrwa do 22 maja.

Przewodniczącym jury na tegorocznym 69. międzynarodowym festiwalu filmowym jest Australijczyk George Miller, twórca filmu akcji „Mad Max: Na drodze gniewu”, nagrodzonego w tym roku sześcioma Oscarami. Jurorami zostali m.in. Kirsten Dunst, Donald Sutherland, Vanessa Paradis i Arnaud Desplechin.

REKLAMA

„Nie wiemy, jak to wszystko się potoczy, ale moim zdaniem Złotą Palmę powinien dostać film, który ma w sobie moc i który mnie dotyka” – powiedział Miller na środowej konferencji prasowej.

Jury festiwalu, od lewej: Kirsten Dunst, Vanessa Paradis, George Miller, Valeria Golino i Katayoon Shahabi fot.Ian Langsdon/EPA
Jury festiwalu, od lewej: Kirsten Dunst, Vanessa Paradis, George Miller, Valeria Golino i Katayoon Shahabi fot.Ian Langsdon/EPA

O Złotą Palmę rywalizować będzie m.in. najnowszy film Pedro Almodovara „Julieta” oraz filmy Seana Penna „The Last Face” i Jima Jarmuscha „Paterson”. Swoje obrazy pokażą też na Lazurowym Wybrzeżu tacy weterani kina, jak Brytyjczyk Ken Loach, który przedstawi film „I Daniel Blake”, czy bracia Dardenne z Belgii, dwukrotni zdobywcy Złotej Palmy – tym razem z dziełem „La Fille inconnue”.

Film „BFG, The Big Friendly Giant” zaprezentuje amerykański reżyser Steven Spielberg. Jodie Foster, tym razem jako reżyser, przedstawi thriller „Money Monster” z udziałem George’a Clooneya i Julii Roberts.

Festiwal otworzył pokaz najnowszego filmu Woody’ego Allena „Cafe Society”, zaprezentowany publiczności poza konkursem. To romantyczna historia miłosna rozgrywająca się w latach 30. XX wieku między Hollywood a Nowym Jorkiem, dość dobrze przyjęta przez krytyków na pierwszych pokazach.

Ostatnie przygotowania przed Pałacem Festiwalowym fot.Julien Warnand/EPA
Ostatnie przygotowania przed Pałacem Festiwalowym fot.Julien Warnand/EPA

„Zawsze miałem się za romantyka. Choć kobiety, z którymi dzieliłem życie, nie zawsze podzielały to zdanie” – żartował w Cannes 80-reżyser z Nowego Jorku, który zawsze – co podkreśla – cieszy sie z przyjazdu do Cannes, gdzie znajduje „entuzjastyczną publiczność”. Pytany o robienie w filmów w jego wieku, odparł z humorem, że ma zamiar być reżyserem „dopóki znajdą się ludzie na tyle głupi, by dawać na nie pieniądze”.

Amerykańska gwiazda Susan Sarandon, w czarnych okularach, smokingu i na płaskim obcasie, była jedną z pierwszych gwiazd, które pokonały słynne schody Pałacu Festiwalowego, zanim rozpoczęła się tam gala otwarcia. Pojawiły się także m.in. Julianne Moore i Victoria Beckham, przyciągające jak zwykle uwagę fotoreporterów. Gwiazdor muzyki pop i aktor Justin Timberlake wywołał furorę wśród gapiów, z którymi chętnie robił sobie selfie. Była też w komplecie ekipa „Cafe Society”, z grającą główną rolę Kristen Stewart w czarnej kreacji oraz sam Woody Allen, okrzyknięty tego dnia w Cannes „żywą legendą kina”. (PAP)

Duńska modelka Doutzen Kroes  na pokazie “Cafe Society” fot.Ian Langsdon/EPA
Duńska modelka Doutzen Kroes na pokazie “Cafe Society” fot.Ian Langsdon/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103172989 views

REKLAMA

2103173222 views

REKLAMA

2104969614 views

REKLAMA

2103173365 views

REKLAMA

2103173465 views

REKLAMA

2103173574 views