REKLAMA

2114709938 views

REKLAMA

2114709937 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaFilm "Warsaw Uprising" poza rywalizacją o Oscara

Film „Warsaw Uprising” poza rywalizacją o Oscara

-

Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała krótką listę 15 filmów, które powalczą o nominacje do Oscara w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Nie ma wśród nich „Warsaw Uprising”, przygotowanej specjalnie na rynek amerykański wersji filmu „Powstanie Warszawskie”.

Jak informuje na swej stronie internetowej Amerykańska Akademia Filmowa, w tym roku do rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny zgłoszono 134 obrazy. Był wśród nich film pt. „Warsaw Uprising”, czyli obraz zmontowany z pochodzących z powstańczych kronik zdjęć z 1944 roku. Jest on określany mianem pierwszego w świecie dramatu wojennego non-ficton.

REKLAMA

Polskiego obrazu zabrakło jednak na wyłonionej z tych 134 filmów krótkiej liście liczącej 15 tytułów, spośród których członkowie Akademii wybiorą w połowie stycznia filmy nominowane do Oscara. Do następnego etapu konkursu przeszły m.in. „CitizenFour”, czyli dokument o Edwardzie Snowdenie, który ujawnił masową elektroniczną inwigilację prowadzoną przez wywiad USA, a także „Life Itself” o zmarłym w ub.r. znanym amerykańskim krytyku filmowym Rogerze Ebercie.

„Powstanie Warszawskie” to dokument w całości zmontowany z pokolorowanych i udźwiękowionych materiałów archiwalnych – kronik, nakręconych w walczącej stolicy przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Dzięki połączeniu w jeden spójny ciąg archiwalnych fragmentów skonstruowano fabularną historię dwóch głównych bohaterów filmu, braci-operatorów, dokumentujących przebieg powstania. Film jest produkcją Muzeum Powstania Warszawskiego. Do kin w Polsce trafił 9 maja.

Na potrzeby zagranicznego widza powstała specjalna, przemontowana wersja pod tytułem „Warsaw Uprising”. Do oryginalnego scenariusza dołączono postać amerykańskiego lotnika i dziennikarza, któremu dwójka głównych bohaterów tłumaczy to, co dzieje się w Warszawie. (PAP)

Na zdjęciu: Kadr z filmu fot.Powstanie Warszawskie Facebook

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2093023295 views

REKLAMA

2093023579 views

REKLAMA

2094820028 views

REKLAMA

2093023829 views

REKLAMA

2093023967 views

Kościół na haju

Samotny wilk w akcji

Podziemne piekło

Legenda Davida Beckhama

REKLAMA

2093024108 views