REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski dotrze tam, gdzie jest internet

Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski dotrze tam, gdzie jest internet

-

Screen Shot 2015-09-30 at 9.37.33 AM

Wystarczy dostęp do sieci i będzie można wysłuchać na żywo wszystkich koncertów Konkursu Chopinowskiego, głosować i prowadzić dyskusje. “Chcemy dotrzeć do melomanów na całym świecie” – mówi PAP dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował specjalną platformę internetową pod adresem http://pl.chopincompetition2015.com/, która w całości poświęcona jest Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu. Znalazły się na niej informacje o wszystkich poprzednich konkursach, w tym krótkie biogramy ich laureatów i jurorów. „W najbliższym czasie chcemy je uzupełnić o nagrania video” – dodał Szklener.

REKLAMA

Platforma prezentuje jednak przede wszystkim rozpoczynający się 1 października XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jak zauważył Szklener w jednym miejscu zebrane są m.in. portrety uczestników, jury konkursu, a także członków komitetu honorowego, do którego w tym roku zaproszono m.in. Andrzeja Wajdę, Krzysztof Pendereckiego, Normana Davisa, Tomasa Venclowa, Mirosława Bałkę czy Umberto Eco.

Na platformie znalazły się również informacje dotyczące wszystkich pianistów, którzy starali się o uczestnictwo w tegorocznym konkursie. Można przeczytać ich krótkie biogramy, wysłuchać nagrań z eliminacji przygotowanych w formie zarówno video, jak i audio.

Szklener zapowiedział, że na platformie znajdą się wszystkie nagrania z konkursu – włącznie z finałem i koncertem laureatów.

„Będzie można także na żywo słuchać wszystkich przesłuchań konkursowych transmitowanych w formacie video HD oraz w audio, zbliżonym do jakości CD, a dla audiofilów – w jakości audio HD” – dodał Szklener.

Wszystko, co znajduje się na platformie, dostępne jest także w aplikacji przygotowanej dla użytkowników smartfonów z systemami operacyjnymi Android i iOS, a także telewizorów z funkcją Samsung smart TV (po pobraniu darmowej aplikacji). „Oprócz tego na kanale instytutu w serwisie YouTube będzie można na żywo śledzić przebieg konkursu i oglądać materiały archiwalne” – zaznaczył szef Instytutu.

Dodał, że wprowadzenie nowych technologii do konkursu Chopinowskiego ma dwa cele. “Pierwszy to zwiększenie zasięgu odbioru Konkursu Chopinowskiego, czyli dotarcie do młodszej publiczności, która niekoniecznie jest w pełni zaznajomiona z muzyką klasyczną w tym z muzyką Fryderyka Chopina. Liczymy na to, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii zainteresuje się inną i nową dla siebie treścią” – zwrócił uwagę Szklener.

Drugi powód to chęć przekroczenia granic geograficznych i językowych. „Chcemy dotrzeć z muzyką, w tym z konkursem Chopina, do melomanów na całym świecie” – podkreślił.

Ale nowe technologie mają nie tylko umożliwić słuchanie wykonań dzieł Chopina. „Chcemy wykorzystać jeszcze jeden aspekt nowych technologii: czynne współuczestnictwo publiczności w wydarzeniu. Po pierwsze umożliwimy dyskusję moderowaną w języku polskim i angielskim, po drugie damy melomanom na całym świecie możliwość zagłosowania na laureata publiczności” – powiedział Szklener.

Jak dodał, chodzi o zbudowanie wokół konkursu grupy zaangażowanych melomanów z całego świata. „Zależy nam bardzo na tym, żeby zebrać grono osób głęboko przeżywających muzykę, które chcą współdziałać i współuczestniczyć w poważnych przedsięwzięciach artystycznych. Liczę na to, że zbierze się międzynarodowa grupa melomanów, którzy będą chcieli utrzymać kontakt po konkursie i dzięki temu uda nam się wykorzystać konkurs jako swego rodzaju dźwignię promocji innych wydarzeń związanych z muzyką Chopina i mniej znaną twórczością pozostałych polskich kompozytorów” – wyjaśnił Szklener.

Głosowanie i uczestnictwo w dyskusji będzie możliwe po założeniu bezpłatnego konta na platformie. Transmisje koncertów i wszystkie publikowane informacje są dostępne bez logowania do serwisu.

Informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks