REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDostali Oscary i gratulacje od... NASA i astronautów

Dostali Oscary i gratulacje od… NASA i astronautów

-

Amerykańska agencja kosmiczna NASA pogratulowała twórcom filmu “Grawitacja” zdobytych Oscarów. Nagród pogratulowali także z orbity okołoziemskiej astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Montażysta Mark Sanger (z lewej) i reżyser Alfonso Cuaron (z prawej) z Oscarami, które otrzymali za film "Grawitacja" fot.Paul Buck/PAP/EPA
Montażysta Mark Sanger (z lewej) i reżyser Alfonso Cuaron (z prawej) z Oscarami, które otrzymali za film “Grawitacja” fot.Paul Buck/PAP/EPA

Film „Grawitacja”, w reżyserii Alfonso Cuarona, otrzymał Oscary w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa, najlepszy montaż, najlepsze efekty specjalne, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku.

REKLAMA

Fabuła filmu dzieje się w przestrzeni kosmicznej. W czasie, gdy astronauci prowadzą naprawę Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, spokojna do tej pory misja przekształca się w horror, gdy uderzają w niego szczątki starego satelity. Na pokładzie zostaje przy życiu jedynie dwójka astronautów. Ryan Stone (w jej roli Sandra Bullock) i Matt Kowalski (George Clooney) podejmują walkę o powrót do domu, na Ziemię.

Jedna z astronautek NASA, Catherine „Cady” Coleman, pomagała Sandrze Bullock w przygotowywaniu się do roli, udzielając jej wskazówek. W czasie gdy kręcono film, Coleman przebywała na pokładzie stacji ISS i stamtąd rozmawiała z Sandrą Bullock.

NASA wskazała na różne elementy pojawiające się w filmie, które rzeczywiście występują w kosmosie i na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Widzowie filmu mogli np. zauważyć, że woda w przestrzeni kosmicznej formuje się w kształt sferyczny. W filmie uzyskano to za pomocą efektów specjalnych, ale takie zjawisko występuje w rzeczywistości na orbicie okołoziemskiej w warunkach tzw. mikrograwitacji. Dzięki eksperymentom przeprowadzanym przez astronautów na stacji ISS zachowanie cieczy w takich warunkach jest przedmiotem badań naukowców.

W “Grawitacji” występuje również inny z żywiołów – ogień. Na stacji ISS prowadzono eksperymenty związane ze spalaniem: Burning and Suppression of Solids (BASS) oraz Flame Extinguishment Experiment (FLEX).

Kolejnym tematem, który można dostrzec w scenach filmu są eksperymenty dotyczące wzrostu roślin w kosmosie. Na przykład Coleman pracowała przy eksperymentach biologicznych w trakcie misji STS-93, w tym w eksperymencie o nazwie Plant Growth Investigations in Microgravity (PGIM-1). W tym doświadczeniu badano rozwój rzodkiewnika pospolitego sprawdzając, w jakich warunkach oświetlenia i w jakim otoczeniu może rosnąć w warunkach panujących na stacji kosmicznej.

NASA opublikowała też rzeczywiste zdjęcia wykonane przez astronautów na orbicie okołoziemskiej. Fotografii nie sposób odróżnić od generowanych komputerowo scen w filmie. Agencja zamieściła materiały edukacyjne na temat wspomnianych zagadnień, a także o problemie szczątków starych satelitów na orbicie oraz treningach astronautów i pracy w skafandrach w przestrzeni poza statkiem kosmicznym. (PAP Life)

REKLAMA

2128657940 views

REKLAMA

REKLAMA

2128657956 views

REKLAMA

REKLAMA

2130454276 views

REKLAMA

2128657966 views

REKLAMA

2128657970 views

REKLAMA

2128657974 views