REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaCzy festiwal w Cannes pokaże nowe filmy Scorsese, Polańskiego i Allena? Thierry...

Czy festiwal w Cannes pokaże nowe filmy Scorsese, Polańskiego i Allena? Thierry Fremaux podsyca spekulacje

-

Zależy nam, by Martin Scorsese pojawił się na festiwalu w Cannes z „Killers of the Flower Moon”. Rozmowy trwają – zapewnił w wywiadzie dla Variety Thierry Fremaux. Według delegata generalnego festiwalu, nowy obraz Romana Polańskiego „The Palace” może nie być gotowy na Cannes. „Może film Woody’ego Allena będzie” – dodał.

W wywiadzie dla portalu Variety delegat generalny festiwalu w Cannes Thierry Fremaux przypomniał, że oficjalna selekcja zostanie ogłoszona w połowie kwietnia i będzie liczyć mniej tytułów niż w dwóch poprzednich latach. Wówczas – wyjaśnił – do programu włączono wiele filmów, które z powodu pandemii i lockdownów przez dłuższy czas nie mogły ujrzeć światła dziennego. Jednak i tym razem nie zabraknie wielkich emocji.

REKLAMA

Jak wyjawił Fremaux, trwają rozmowy z Apple i Paramount w sprawie „Killers of the Flower Moon” Martina Scorsese. Zrealizowany na podstawie książki non-fiction „Czas krwawego księżyca” Davida Granna film przeniesie widzów do Oklahomy lat dwudziestych XX wieku, gdzie plemię Indian Osagów zaczyna padać ofiarą brutalnych morderstw. W produkcji, w której zobaczymy m.in. Leonardo DiCaprio, Jesse’a Plemonsa i Roberta De Niro, pojawi się też wątek początków FBI. „Bardzo zależy nam, żeby w 2023 r. Martin Scorsese pojawił się na festiwalu ze swoim nowym filmem, który jest istotnym dziełem. Zwłaszcza że ostatni raz reżyser przyjechał tu z +Po godzinach+ w 1986 r.” – skomentował delegat generalny.

Pytany, czy w programie znajdzie się miejsce dla „The Palace” Romana Polańskiego i „Wasp 22” Woody’ego Allena, Fremaux odparł, że nie sądzi, by film Polańskiego był „gotowy na Cannes”. „Może obraz Woody’ego Allena będzie” – stwierdził. Poinformował jednocześnie, że widział już „Indianę Jonesa i artefakt przeznaczenia” Jamesa Mangolda. „Ten film jest wspaniały. Bylibyśmy zachwyceni, gdybyśmy mogli go zaprezentować” – zaznaczył.

Odnosząc się do zdalnego przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas ubiegłorocznej gali otwarcia festiwalu, Fremaux podkreślił, że twórcy wydarzenia chcieli wyrazić sprzeciw wobec agresji rosyjskiej. „Zaprosiliśmy prezydenta Zełenskiego także z tego względu, że był aktorem komediowym, a więc wywodzi się z naszego świata. Byliśmy dumni, że możemy zapewnić mu czas na wypowiedź. Musimy nadal wyrażać wsparcie dla Ukrainy. Tym bardziej, że jest to państwo, które ma bardzo silną kinematografię. A młode pokolenie poprzez filmy wyraża wolę obrony niepodległości swojego kraju” – podsumował.

Pod koniec lutego br. ogłoszono, że tym razem przewodniczącym jury konkursu głównego będzie reżyser i scenarzysta Ruben Ostlund. Szwedzki twórca sięgnął po Złotą Palmę dwukrotnie – w 2017 r. nagrodę zapewnił mu „The Square”, a w 2022 r. „W trójkącie”. Wcześniej dwukrotnie uczestniczył ze swoimi obrazami w konkrusie Un Certain Regard, gdzie w 2014 r. został uhonorowany nagrodą jury za „Turystę”.

Organizatorzy wydarzenia podkreślili, że powierzając Ostlundowi rolę przewodniczącego jury, festiwal składa hołd „filmom bezkompromisowym i szczerym, które nieustannie domagają się, by widzowie stawiali przed sobą wyzwania, a sztuka wymyślała się na nowo”. „Ostlund to trzeci dwukrotny zdobywca Złotej Palmy – po Francisie Fordzie Coppoli i Emirze Kusturicy – który zostanie przewodniczącym jury i zarazem pierwszy filmowiec, który obejmie tę funkcję rok po zdobyciu uznania w Cannes” – zwrócili uwagę, cytowani w komunikacie.

  1. festiwal filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 16-27 maja.(PAP)

autorka: Daria Porycka

REKLAMA

2095856427 views

REKLAMA

REKLAMA

2095856660 views

REKLAMA

2097653057 views

REKLAMA

2095856811 views

REKLAMA

2095856913 views

REKLAMA

2095857024 views