REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura"Citizenfour" - film dokumentalny o Snowdenie jak thriller (ZOBACZ TRAILER)

„Citizenfour” – film dokumentalny o Snowdenie jak thriller (ZOBACZ TRAILER)

-

Nowy film dokumentalny Laury Poitras „Citizenfour” o Edwardzie Snowdenie, który ujawnił, że wywiad USA prowadzi masową inwigilację obywateli, ogląda się jak thriller. Kamera towarzyszy Snowdenowi przez pierwsze, pełne napięcia, dni po ucieczce do Hongkongu.

„Citizenfour”, który właśnie wszedł na ekrany w USA, to trzeci film Laury Poitras poświęcony działaniom amerykańskiego rządu w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Jej wcześniejsze filmy: „My country, my country” oraz „Oath” krytykowały administrację George’a W. Busha za wojnę w Iraku i więzienie w zatoce Guantanamo na Kubie. Tym razem na celowniku jest Barack Obama, za którego prezydentury – jak ujawnił Snowden – zapoczątkowana za czasów Busha inwigilacja elektroniczna rozrosła się na masową skalę, obejmując zarówno Amerykanów, jak i obcokrajowców.

REKLAMA

Tytuł „Citizenfour” to kryptonim, jaki wybrał sam Snowden, kiedy pierwszy raz skontaktował się z Poitras na początku 2013 roku. Pracował wówczas jako podwykonawca dla Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Kilka miesięcy później Poitras oraz dziennikarz „Guardiana” Glenn Greenwald spotkali się ze Snowdem w Hongkongu, dokąd uciekł on z USA, zabierając ze sobą kopie tajnych dokumentów NSA.

Film jest zapisem ośmiu dni w pokoju hotelowym w Hongkongu, gdy Snowden zaczyna ujawniać dziennikarzom swą wiedzę o NSA. Tłumaczy im, jak działają kolejne nieznane wcześniej programy zbierania metadanych od firm telefonicznych czy bezpośrednio z serwerów firm komputerowych. Jego wypowiedzi reżyserka zestawia z wypowiedziami Obamy i przedstawicieli jego administracji. Niektórzy nawet pod przysięgą podczas przesłuchań w Kongresie zaprzeczali istnieniu programów inwigilacji Amerykanów.

Prawdziwą siłą filmu nie są jednak same rewelacje – o nich widz dowiedział się już wcześniej – ale próba wytłumaczenia motywacji Snowdena. Widzimy poważnego, głęboko refleksyjnego i pełnego ideałów młodego mężczyznę, przekonanego o słuszności tego, co robi. „Gdy zobaczyłem, że administracja Obamy zdradziła swe obietnice, skłoniło mnie to do działania” – mówi. Zapewnia, że wie, co robi i jak poważne grożą mu za to konsekwencje. Ale wszytko dokładnie przemyślał. Mówi, że nie szuka rozgłosu, ale przyznaje, że przyjemność sprawia mu myśl, iż robi coś dobrego dla innych.

Napięcie rośnie, gdy od swej dziewczyny Snowden dowiaduje się, że agenci służb specjalnych chcą przeszukać ich dom na Hawajach. Są już na jego tropie. W hotelu rozlega się alarm, ale okazuje się, że to tylko próba przeciwpożarowa. Po ujawnieniu swej tożsamości Snowden musi jednak zmienić miejsce pobytu, bo hotel w Hongkongu przestał być bezpieczny. Śledzeni są już Poitras i Greenwald. W jednej z najmocniejszych scen filmu Snowden w milczeniu zmienia kształt bródki i nieporadnie próbuje zmienić fryzurę. W końcu opuści hotel, by z pomocą organizacji praw obywatelskich przedostać się do Rosji.

Widz nie ma wątpliwości, że Poitras jest po stronie Snowdena, którego rząd USA oskarżył o szpiegostwo, za co grozi mu kara śmierci. Zdaniem amerykańskich recenzentów film warto jednak zobaczyć, niezależnie od tego, czy się myśli o Snowdenie jak o bohaterze czy jak o zdrajcy. „Ten pasjonujący film trzeba zobaczyć, by przynajmniej lepiej poznać młodego człowieka, który nieco ponad rok temu stał się jedną z kluczowych i najbardziej zagadkowych postaci na scenie geopolitycznej” – napisał „Washington Post”. Według „New York Timesa” dokument zapewne powalczy o Oscara.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Na zdjęciu: Edward Snowden fot.The Guardian/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097996504 views

REKLAMA

REKLAMA

2097996737 views

REKLAMA

2099793129 views

REKLAMA

2097996880 views

REKLAMA

2097996981 views

REKLAMA

2097997091 views