REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaChicagowska premiera nowego filmu o Janie Pawle II 

Chicagowska premiera nowego filmu o Janie Pawle II 

-

JP2 poster
fot.materiały prasowe

Powstał nowy film dokumentalny o papieżu Polaku. Dokument pod tytułem „Uwolnić kontynent: Jan Paweł II i upadek komunizmu” będzie miał swoją światową premierę na chicagowskim kanale WTTW11 w poniedziałek 7 grudnia o godzinie 19.30. Jest to kolejny film o papieżu Janie Pawle II, który tym razem opowiada o tym, jak słynne słowa polskiego papieża wypowiedziane w trakcie jego pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r.  zmieniły „oblicze tej ziemi”.

W ciągu półtorej godziny widzimy, jak ksiądz Karol Wojtyła zostaje najpierw arcybiskupem krakowskim, a następnie w 1978 roku papieżem, który zatrząsł blokiem wschodnim. Odtajnione ostatnio dokumenty KGB pokazują, że sowiecka Rosja próbowała zatrzymać moralną krucjatę, którą zapoczątkował. Film tłumaczy, jakie znaczenie w uwolnieniu spod rządów komunistów Europy Centralnej i Wschodniej odegrał papież Jan Paweł II. Według autorów obrazu zainicjował on „rewolucję sumień”, która w 1989 roku zaowocowała upadkiem żelaznej kurtyny.

REKLAMA

W filmie wykorzystano rzadkie archiwalia oraz specjalnie przeprowadzone wywiady z takimi postaciami jak były Prezydent RP i założyciel Solidarności Lech Wałęsa, papieski asystent kardynał Stanisław Dziwisz, była premier RP Hanna Suchocka, doradca prezydenta Jimmy’ego Cartera Zbigniew Brzeziński, historyk Norman Davis, biograf Jana Pawła II George Weigel czy doradca Ronalda Reagana Richard Allen. Carl A. Anderson, współproducent i jednocześnie najwyższy rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, stwierdził, że „Jan Paweł II zasiał ziarno, które zakiełkowało powstaniem Solidarności. Bez jego duchowego wsparcia sukces Solidarności nie byłby możliwy, a bez Solidarności nie byłoby upadku muru berlińskiego i zmian 1989 roku”.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest David Naglieri, autor filmów dokumentalnych o tematyce religijnej, między innymi dokumentu o aktualnym papieżu zatytułowanym „Franciszek: papież z Nowego Świata”. Narratorem filmu jest aktor Jim Caviezel, znany z takich filmów jak „Cienka czerwona linia” Terrence’a Malika, „Oczy anioła” Luisa Mandoki czy „Hrabia Monte Christo” Kevina Reynoldsa, ale przede wszystkim dzięki roli Jezusa w głośnym filmie Mela Gibsona „Pasja”. Muzykę do filmu napisał Joe Kraemer, autor ścieżki dźwiękowej do takich przebojów jak „Mission Impossible: Rouge Nation” czy „Jack Reacher” – oba z Tomem Cruisem w rolach głównych.

Producentem filmu ze strony polskiej został Szymon Czyszek. Pytany przez nas o to, kto jest adresatem filmu, odpowiada: „Minęło już ponad dziesięć lat od śmierci Jana Pawła II. Pokolenie, które dziś kończy studia i podejmuje pracę, urodziło się już po dramatycznych wydarzeniach związanych z upadkiem komunizmu. Pan Anderson i nasz zespół postanowili nakręcić ten film właśnie dla tego pokolenia”. I dodaje: „Chcemy pokazać przyszłym pokoleniom, że to, co decyduje o losie narodów, nie jest określone tylko przez czynniki polityczne i ekonomiczne”.

Według niego ten film jest prawdopodobnie najbardziej ambitnym projektem na temat roli Jana Pawła II w upadku komunizmu: „Film sięga głęboko w biografię Jana Pawła II i historię Polski w celu ukazania bogatego kontekstu, który pozwoli na głębsze zrozumienie wpływu wyboru na papieża i późniejszej papieskiej podróży do ojczyzny w 1979 roku. Ponadto film nie tylko skupia się na narodzinach Solidarności i ścieżce wolności w Polsce. Pokazujemy również, jak Jan Paweł II zainspirował ruchy na rzecz wolności religijnej na Litwie, w Czechosłowacji i na Ukrainie. Wreszcie, żaden film nie zgromadził tak szerokiej gamy rozmówców, w tym wielu głów państw, cenionych historyków, ekspertów w dziedzinie polityki zagranicznej, a także dużego grona naocznych świadków tych dramatycznych wydarzeń historycznych” – tłumaczy Czyszek.

Chicago, największe na świecie zbiorowisko Polonii, zostało wybrane na miejsce premiery filmu, który zostanie przedpremierowo pokazany bezpłatnie  tysięcznej widowni w Copernicus Center w najbliższą niedzielę, 6 grudnia o godz. 17.15. Drzwi zostaną otwarte o godzinie 16.00, a wpuszczeni zostaną ci szczęśliwcy, którzy pojawią się odpowiednio wcześniej i którym uda się zająć miejsca, zanim sala projekcyjna się zapełni. Na pokazie obecny będzie reżyser i jednocześnie scenarzysta filmu David Naglieri oraz producent Szymon Czyszek, który na ten pokaz przyleci specjalnie z Polski.

Anna Draniewicz

Hanna Suchocka fot.George Hosek
Hanna Suchocka fot.George Hosek
Lech Wałęsa fot.George Hosek
Lech Wałęsa fot.George Hosek

REKLAMA

2109497396 views

REKLAMA

REKLAMA

2109497628 views

REKLAMA

REKLAMA

2111294019 views

REKLAMA

2109497769 views

REKLAMA

2109497868 views

REKLAMA

2109497976 views