REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Bronka Nowicka laureatką Nagrody Literackiej Nike

Bronka Nowicka laureatką Nagrody Literackiej Nike

-

Bronka Nowicka, autorka debiutanckiej książki “Nakarmić kamień” została w niedzielę 20. laureatką Nagrody Literackiej Nike.

Przewodniczący jury Tomasz Fiałkowski podkreślił w laudacji, że zdecydowano się nagrodzić książkę reprezentującą “trudny i niezbyt często u nas uprawiany gatunek” prozy poetyckiej.

REKLAMA

2147483647 clicks

“44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża, niezwykle obrazowe prozy poetyckie tworzą równie intrygującą całość, zdyscyplinowaną kompozycję” – mówił o książce “Nakarmić kamień” Fiałkowski.

Zaznaczył, że jest to książka o wchodzeniu dziecka w świat ludzi i rzeczy, o poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia oraz próbach ich przekroczenia, o emocjach, cielesności i doświadczeniu cudzej śmierci.

“Jest w niej groteska i wizyjne obrazy, jest całkiem dosłowna przemoc i rodzinna psychomachia, jest wyrazistość, niemal dotykalność wykreowanego przez autorkę dziecięcego uniwersum” – podkreślił Fiałkowski.

“Nie ma za to ładności ani choćby cienia sentymentalizmu, to książka, która po lekturze bardzo długo z nami zostaje” – dodał.

W finale Nike znalazły się również książki: “1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej, “Tatuaż z tryzubem” Ziemowita Szczerka, wiersze Piotra Matywieckiego “Którędy na zawsze”, tomy prozatorskie Macieja Płazy “Skoruń” i Weroniki Murek “Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz esej Renaty Lis “W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”.

Laureata wyłoniło jury w składzie: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Piotr Bratkowski, Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Paweł Rodak, Maria Anna Potocka, Andrzej Werner i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły oraz – od tego roku – fotografię z własną podobizną. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. (PAP)

REKLAMA

2131854832 views

REKLAMA

REKLAMA

2131854847 views

REKLAMA

REKLAMA

2133651167 views

REKLAMA

2131854857 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131854860 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131854864 views